Wycieraczki dla samochodów ciężarowych i autobusów

Publikacja na zamówienie

Czym charakteryzują się wycieraczki do samochodów ciężarowych i autobusów? Czym różnią się takie wycieraczki od standardowych wycieraczek szyb do samochodów osobowych? Jak znaleźć dobre i niedrogie wycieraczki samochodowe do samochodów ciężarowych i autobusów?

Wycieraczki samochodowe mają za zadanie zapewnić kierowcy jak najlepszą widoczność, nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Kierowca samochodu ciężarowego, albo autobusu dalekobieżnego może jednego dnia pokonywać setki kilometrów. W trakcie jednej trasy międzynarodowej pogoda może zmieniać się wielokrotnie. Wycieraczki i cały układ oczyszczania przedniej szyby, muszą być na to przygotowane.

Specyfika pracy wycieraczek, montowanych w samochodach ciężarowych jest inna, niż tych, które pracują w autach osobowych. Dlaczego?

Specyfika pracy wycieraczek w samochodach ciężarowych i autobusach

  • Bardzo duża powierzchnia przedniej szyby. O wiele większa, niż w przypadku aut osobowych. Kierowca autobusu miejskiego, manewrujący w mieście, musi mieć dokładnie oczyszczoną całą powierzchnię szyb, aby móc kontrolować nie tylko sytuację przed sobą, ale i odbicie w lusterkach bocznych (w których np. obserwuje pasażerów, wysiadających i wsiadających do pojazdu).
  • W związku z wielkością szyb, konieczne jest stosowanie bardzo długich wycieraczek. Ich pióra mogą mieć długość nawet 1000 mm (w porównaniu, typowe wycieraczki współczesnych aut osobowych mają długość piór 500 – 550 mm). Dłuższe pióra to większe opory pracy. Przez to konieczne jest stosowanie większego silnika i mocniejszego mechanizmu, poruszającego wycieraczkami.
  • Bardzo długie wycieraczki do aut ciężarowych i autobusów muszą mieć odpowiednią konstrukcję, aby zapewnić odpowiedni docisk do szyby. Dlatego np. w przypadku wycieraczek szkieletowych, producenci montują wiele punktów podparcia dla pióra (np. 8). Szyna sprężynująca w wycieraczkach płaskich także musi mieć odpowiednie parametry pracy.
  • W ciężarówkach i autobusach jest inne nachylenie przedniej szyby. Jest ona prawie pozioma, albo ma niewielki kąt nachylenia. To sprawia, że a szybach osadza się więcej zanieczyszczeń, niż w autach osobowych. Przykłady? Szyby w autobusach są zatem narażone np. na osadzanie się na nich kurzu podczas jazdy po mieście. Eksploatowane na budowach ciężarówki mają stale pył z piasku i materiałów budowlanych na przedniej szybie. Wycieraczki muszą temu podołać.

Wycieraczki do samochodów ciężarowych i autobusów – jakie wybrać?

Kierowcy tych pojazdów mają do wyboru wiele modeli wycieraczek. Są wycieraczki markowe znanych producentów (drogie, ale dobrej jakości), np. Hella, Valeo, Bosch.

Są wycieraczki polskich producentów, dobrej jakości, ale znacznie tańsze od wycieraczek markowych (np. Oximo). Są również wycieraczki najtańsze, najczęściej bezmarkowe, ale znów o wątpliwej jakości.

Najbardziej optymalny wydaje się zakup wycieraczek Oximo ze średniej półki cenowej. Linia wycieraczek do aut ciężarowych nosi nazwę WUSAG. Oximo to polska marka, która od początku istnienia postawiła na wysoką jakość swoich produktów. Wycieraczki są testowane na wiele sposobów. Firma ciągle wprowadza też nowe rozwiązania techniczne, np. materiał do budowy piór (z naturalnego kauczuku) jest wzbogacany dodatkiem silikonu, a powierzchnie piór są dodatkowo pokrywane teflonem. Wszystkie elementy metalowe wykonane są z ocynkowanej stali. Wycieraczki z linii WUSAG dostępne są w rozmiarach od 600 do 1000 mm, w różnych wersjach mocowań (U, ze śrubą mocującą, z dodatkowymi adapterami).