Od wtorku po Niemczech będą jeździły ciężarówki z pantografami – pierwszy odcinek jest gotowy

Już w najbliższy wtorek w Niemczech będzie miała miejsce inauguracja pierwszej „eAutostrady”. Pionierski w tym kraju odcinek został przygotowany z tygodniowym wyprzedzeniem i jest gotowy na wdrożenie do codziennej eksploatacji.

„eAutostrada” to fragment niemieckiej trasy A5, łączący Frankfurt oraz Darmstadt. Na długości 5 kilometrów rozciągnięto tam elektryczną trakcję, mogącą zasilać hybrydowe ciężarówki. W ten sposób emisja spalin ma zostać miejscowo wyeliminowana, korzystnie wpływając na jakość powietrza w szczególnie zatłoczonej okolicy.

Po wtorkowej inauguracji, z elektrycznej infrastruktury będzie korzystało pięć firm transportowych. Ich Scanie z pantografami mają wykonywać regularne, lokalne trasy, przewożąc przy tym rzeczywiste ładunki. Następnie zaś, po trzech latach takiego użytku, korzyści z całego projektu zostaną podliczone, weryfikując wpływ „eAutostrady” na środowisko naturalne i koszty transportu.

Warto też dodać, że to pierwszy, lecz nie ostatni test tego typu. Już od kilku lat „eAutostrada” testowana jest w Szwecji (powyżej), natomiast tegorocznej jesieni do testów dołączy fragment niemieckiego A1. Będzie to trasa łącząca Lubekę oraz Reinfeld, z trakcją również na dystansie 5 kilometrów. Ponadto Mercedes-Benz szykuje wielkie porównanie ciężarówek z pantografami, bateriami oraz silnikami diesla, tym razem na niemieckiej trasie B462.

Jak natomiast ma to wyglądać z technicznego punktu widzenia? Jak będą działały ciężarówki z pantografami i jaki zaoferują zasięg? Dokładnie wyjaśniałem to w tym artykule, natomiast poniżej znajdziecie pewien skrót informacji:

Na szczególnie zatłoczonych odcinkach, jak właśnie A5 pod Frankfurtem, ciężarówka będzie zasilana przez pantograf. Pozwoli to ograniczyć emisję spalin w miejscu, w którym i tak jest ona już bardzo wysoka. Ponadto, po wjechaniu do miasta lub strefy ekonomicznej, ciężarówka przejdzie na zasilanie bateriami. Dzięki temu spaliny nie będą emitowane w gęsto zabudowanym terenie. Całą resztę trasy przejedzie się natomiast na zwykłym silniku diesla, gwarantującym bardzo duży zasięg.

Testy samego ciągnika w marcu, również na A5: