Co wstrzymało produkcję silników V8 marki Scania – odlewnia miała dziesięciokrotnie zwiększyć ceny

W nawiązaniu do tekstu:

Tymczasowo wstrzymane zamówienia na Scanie V8 – oficjalną przyczyną mają być niemieckie strajki

Pojawiły się kolejne informacje w sprawie wstrzymania zamówień na nowe Scanie z silnikami V8. Temat ponownie został poruszony przez holenderski magazyn „BIGtruck”, który miał dotrzeć do wyjaśniającego wszystko dokumentu.

Przypomnijmy, że bloki ośmiocylindrowych silników wytwarzane są w Niemczech, przez poddostawcę z Lipska. Problem natomiast w tym, że kilka miesięcy temu lipska odlewnia została przejęta przez międzynarodowego giganta. Nowy właściciel postanowił podwyższyć ceny poszczególnych produktów, zwiększając je nawet dziesięciokrotnie. Jednym z takich produktów są natomiast bloki do ośmiocylindrowych silników Scanii.

Koncern Volkswagen, do którego należy Scania, miał na to bardzo ostro zareagować. Uznano, że lepiej samemu wykonywać bloki silnika, niæ płacić tak wysokie kwoty zewnętrznemu dostawcy. W odpowiedzi na tę decyzję, nowy właściciel lipskiej odlewni postanowił ją po prostu zamknąć, wraz końcem przyszłego roku. Gdy natomiast dowiedzieli się o tym pracownicy, zorganizowali strajk, który trwa już od dwóch tygodni. I właśnie dlatego produkcja ośmiocylindrowych silników musiała stanąć.