transfactor3665
Opublikowane 3 Luty, 2016

Wspomnienie brytyjskiego weterana, czyli ERF EC14, który nadal pracuje, i to na hiszpańskich tablicach

erf_ec14_hiszpania

ERF EC14 to poza Wielką Brytanią ciężarówka kompletnie zapomniana. Ten jeden z ostatnich samodzielnych produktów brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego trudno dzisiaj spotkać nawet na Wyspach, a co dopiero w innych krajach Europy, takich jak na przykład Hiszpania, gdzie ciężarówek tych nigdy nie było szczególnie dużo. Dlatego też, w ramach wspominania dawnych weteranów szos, postanowiłem opublikować zdjęcia przesłane mi ostatnio przez Czytelnika Michała. Prezentują one właśnie ciągnik siodłowy marki ERF, który nie dość, że cały czas pracuje, to jeszcze ma na sobie właśnie hiszpańskie rejestracje i został wyposażony w rzadko spotykaną, podwyższoną kabinę sypialną. Michał sfotografował tę ciężarówkę na parkingu w okolicach Walencji.

Gdyby ktoś był ciekawy jak firma ERF oraz jej model EC zniknęły z motoryzacyjnej mapy Europy, po przejęciu przez niemieckiego MAN-a, to zapraszam do lektury dwóch poniższych artykułów:

Wspólna historia firm Star, Steyr oraz ERF, czyli o tym jak MAN przejmował lokalne, upadające marki

Jak upadli wszyscy brytyjscy producenci ciężarówek, czyli historia zniknięcia z rynku kilkunastu marek

erf_ec14_hiszpania_2

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. m.k. napisał(a):

  Nic w tym dziwnego bo w hiszpanii swego czasu( pod koniec lat 90 tych )XX wieku sporo było tego modelu ERF. co jakiś czas w belgii/holandii pojawiają się w sprzedaży te auta sprowadzone właśnie z hiszpanii, podobnie jak PEGASO TRONER od czasu do czasu są do sprzadania.

 2. Borsuk napisał(a):

  Z powodzeniem eksploatowane także przez polską firme z regionu małopolski często pojawiają sie na A4 drogi Filipie 🙂 https://farm6.staticflickr.com/5514/11500920564_3c480e86a4_c.jpg
  https://farm8.staticflickr.com/7396/11500989453_aa364275ff_c.jpg

  • czop9541 napisał(a):

   Ten biały ERF jest bodajże na gaz jak dobrze pamiętam,znam te autka bo parkowałem na ich bazie swego czasu.Wożą cement i kruszywo do betoniarni min. w Niepołomicach.W tej firmie widywałem też u nich inne cacka np. SCANIA T360 8×4 gruszka lub Freightliner.

Odpowiedz