Współczesne, ciężarowe Alfa Romeo Mille Quadrifoglio Verde mogłoby wyglądać właśnie tak

W nawiązaniu do tekstów:

Oto jest – pierwsza ciężarówka marki Iveco z silnikiem Cursor 16…

Ostatnie ciężarowe Alfa Romeo, czyli przepiękne Mille…

Historia Iveco Daily, czyli od 5-tonowego Alfa Romeo…

Alfa Romeo przez wiele lat było producentem samochodów ciężarowych. Swoją przygodę z użytkową motoryzacją firma rozpoczęła jeszcze w latach 30-tych i utrzymywała na tym rynku aż do końca lat 80-tych. Powstały przy tym między innymi takie modele jak Mille z 1957 roku, swego czasu zwane najpiękniejszą włoską ciężarówką.

Z rynku najcięższych pojazdów, takich właśnie jak Mille, Alfa Romeo wycofało się jeszcze w połowie lat 60-tych. Do 1989 roku wytwarzano jednak auta dostawcze, o DMC do 5 ton. Były to modele AR6 oraz AR8, będące bliźniakami odpowiednio Fiata Ducato i Iveco Daily.

Co też ciekawe, w Brazylii wspomniane Alfa Romeo Mille (powyżej) znacznie przedłużyło swój żywot. Samochód był tam produkowany na licencji, aż do lat 80-tych. Nazywał się przy tym FNM 180 i nawet dziś da się go spotkać na południowoamerykańskich drogach.

Jak natomiast wyglądałoby ciężarowe Alfa Romeo, gdyby było produkowane do dzisiaj? Czy następca słynnego Mille mógłby zachować charakter typowy dla marki? Koreański projektant Taekang Lee ma na to pewną wizję i postanowił przelać ją na „papier”. W ten sposób powstał projekt całkowicie współczesnego, dalekobieżnego ciągnika siodłowego, sygnowanego słynnym Scudetto.

Scudetto to charakterystyczny, trójkątny grill, wyróżniający samochody marki Alfa Romeo. W projekcie pana Lee trójkąt przybrał jednak znacznie większe rozmiary, obejmując nie tylko grill, ale też całą przednią ścianę pojazdu. Na boku pojawiło się natomiast miejsce na czterolistną koniczynkę Quadrifoglio Verde, wyróżniającą najmocniejsze modele włoskiej marki.

Emblemat ten można by montować na przykład na egzemplarzach z 570-konnymi silnikami Cursor 13 z Iveco Stralis. Albo można by pójść jeszcze o krok dalej i dostosować do długodystansowego użytku silnik Cursor 16. Jednostka ta dostarczana jest przez koncern Fiat dla przemysłu oraz zastosowań wojskowych. Potrafi rozwinąć nawet 855 KM i z pewnością pasowałaby do czterolistnego oznaczenia.