Wróciła akcja „TIR” z karami za wyprzedzanie: 6 mandatów w 4 dni i nowy taryfikator

Pamiętajcie akcję „TIR” z 2018 roku? Przez całe wakacje policja postanowiła kontrolować ciężarowe wyprzedzanie, wystawiając mandaty nie tylko za łamanie zakazów, ale też za zbyt długie manewry, określane „tamowaniem ruchu”. Kary sypały się całymi setkami, a wszystko tłumaczono koniecznością udrożnienia ruchu dla turystów w autach osobowych. W końcu wściekli kierowcy ciężarówek zdecydowali się nawet na niewielki protest, w ramach którego przemierzali „krajówki” z prędkością zaledwie 69 km/h.

Właśnie ta akcja „TIR” została ostatnio przywrócona. Taką decyzję podjęli przed Bożym Narodzeniem policjanci ze Skierniewic oraz Łowicza, w ramach nadzoru nad autostradą A2. W dniach 24-27 grudnia na drogi wysłano wzmożone patrole, a głównym obiektem ich zainteresowania stały się właśnie wyprzedzające ciężarówki.

Zdjęcia od Komedy Miejskiej Policji w Skierniewicach:

Trzeba przyznać, że wyniki tych działań nie były zbyt imponujące. Najwyraźniej ciężarowego wyprzedzania było znacznie mniej niż szumu wywoływanego w tym temacie w ogólnomotoryzacyjnych mediach. Jak bowiem podsumowuje Komenda Miejska Policji w Skierniewicach, w ciągu czterech dni wystawiono mandaty dla… sześciu kierowców ciężarówek.

Dla wyjaśnienia też dodam, że na A2 pod Skierniewicami i Łowiczem obowiązuje stały zakaz wyprzedzania dla pojazdów powyżej 3,5 tony. Złamanie go jest obecnie równoznaczne z mandatem na 500 złotych oraz 5 punktami karnymi. Trzeba jednak pamiętać, że 1 stycznia w życie wchodzi nowy taryfikator, a wraz z nim standardowy mandat wzrośnie do 1000 złotych lub nawet 2000 złotych w przypadku drugiego takiego wykroczenia w ciągu dwóch lat.

Więcej o nowym taryfikatorze na 2022 rok przeczytacie w dwóch następujących artykułach: Prawko za tachograf, 1000 zł za wyprzedzanie i 800 zł za odcięcie – idą nowe przepisy oraz Odbieranie prawa jazdy za manipulację tachografem – dokładne zasady tej nowej kary.

Pełen komunikat KMP w Skierniewicach:

Skierniewiccy policjanci w II połowie grudnia wznowili działania pod nazwą „TIR”. Pod lupę wzięli kierowców ciężarówek, którzy nie stosowali się do zakazów wyprzedzania na autostradzie A-2. Patrole po autostradzie były skoordynowane z policjantami ruchu drogowego łowickiej komendy.

Pod koniec grudnia policjanci skierniewickiej i łowickiej drogówki częściej niż zwykle patrolują autostradę A-2. Działania pod nazwą „TIR” podyktowane są nagminnym łamaniem przepisów przez kierowców pojazdów ciężarowych związane z naruszeniem zakazu wyprzedzania. Zakaz wyprzedzania przez „Tiry” obowiązuje niemal na całym odcinku od Strykowa do końca województwa łódzkiego. Niestosowanie kierowców ciężarówek do wspomnianych zakazów najczęściej powoduje duże utrudnienia w ruchu poprzez tamowanie lewego pasa ruchu. Przypomnieć należy, że pojazdy typu TIR powinny poruszać się z prędkością do 80 km/h.

Skierniewiccy policjanci od piątku 24 grudnia do poniedziałku 27 grudnia zastosowali środki karne wobec 6 kierowców, którzy nie stosowali się do znaku B-26 „zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe”.