OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 6 Lipiec, 2018

Wraca MAZ 6440, wyposażony w silnik przed kabiną – sportowa wersja pojedzie na rajd Dakar 2019

MAZ 6440 to prototyp ciężarówki z silnikiem przed kabiną, pokazany w 2011 roku. Ciężarówka ta miała być propozycją dla transportu długodystansowego, wyróżniając się płaską podłogą oraz aż 600-konnym, mazowskim silnikiem V8. Ponadto samochód miał mieścić się w białoruskie normy długości zestawu, wynoszące 18,75 metra także w przypadku ciągników z naczepami.

A jednak, MAZ 6440 nie wzbudził większego zainteresowania. Sami Białorusini nie byli nim zainteresowani, wszak tak duży ciągnik nie mógłby jechać na trasach na Zachód. Tymczasem w Rosji, gdzie zestaw z naczepą może mieć nawet 20 metrów, nie widziano w nim większego sensu. Pojazd był co prawda dłuższy i ciekawie wyglądał, ale nadal nie oferował większej kabiny sypialnej, niż typowe ciężarówki europejskie. Przegrałby więc w konkurencji z używanymi ciężarówkami z USA, tak popularnymi na terenie Rosji.

W związku z powyższym, projekt 6440 został na kilka lat został porzucony. Teraz jednak białoruski producent postanowił wrócić do tego prototypu, część jego elementów postanawiając wykorzystać w sporcie. Okazuje się bowiem, że rajdowe MAZ-y, szykowane na Dakar 2019, będą właśnie ciężarówkami z silnikiem przed kabiną, noszącymi oznaczenie 6440RR.

Skąd ten pomysł? Ciężarówki o klasycznym układzie nadwozia oferują lepszy rozkład mas i są łatwiejsze w serwisowaniu. W rajdowym, dakarowym użytku, są to zalety o ogromnym znaczeniu. Zresztą, nie bez powodu słynny Team De Rooy już od lat ściga się Iveco Powerstar, a Kamaz stale pracuje nad nową rajdową ciężarówką z klasyczną kabiną z Mercedesa Zetrosa (zdjęcie pod tekstem).

A co znajdziemy pod maską MAZ-a 6440RR? Ma tam pracować amerykańskiej marki Cummins. Będzie to jednostka o pojemności 12,5 litra, wzmocniony przez czeską firmę Gyrtech. Można się spodziewać, że będzie on miał około 1000 koni mechanicznych.

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Tomasz napisał(a):

  jesli te rysunki maja jakikolwiek przelozenie na rzeczywisty pojazd ,to powiedzial bym ,ze silnik umieszczony zostanie za kabina. wyraznie widac centralna przekladnie przesunieta do tylu.Z boku chwyty powietrza do chlodzenia chlodnic oraz chwyt na dachu do filtra powietrza

 2. Felo napisał(a):

  A co to za “cudak” w tle na pierwszym zdjęciu?

 3. Felo napisał(a):

  Fajne. Dzięki za linka. Pozdrawiam. Super stronka.

 4. Mat napisał(a):

  Ciekaw jestem jakby wielka siódemka poszła tropem tego CUDAKA – MAZa 2000. Jak teraz wyglądał by transport

 5. dono napisał(a):

  Ue wprowadzi nosy i maja maszinu jak znalazl.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.