OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 3 Grudzień, 2014

Wpływ prowadzenia ciężarówki na umysł kierowcy dzisiaj i 50 lat temu – porównanie z różnicą kilku generacji

porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_03

Przez ostatnie pięćdziesiąt lat w samochodach ciężarowych dokonała się ogromna rewolucja, dzięki czemu praca na ich pokładzie jest po prostu dużo łatwiejsza. Aby uświadomić użytkownikom współczesnych pojazdów jak wygodne są ich maszyny, Mercedes-Benz postanowił w 2010 r0ku porównać model LP 1620 z 1964 z nowoczesnym Actrosem 1844 MP3. Pierwszy pojazd ciągnął przyczepę, tworząc 32-tonowy zestaw o mocy 200 KM, natomiast nowy model z naczepą był typowym 40-tonowcem dysponującym 440 końmi na pokładzie. Co ważne, porównania dokonano tutaj zarówno pod kątem zachowania pojazdów, jak i ich kierowców, zapisując najważniejsze sygnały docierające do ich umysłów.

Na trasę testu wybrano wymagający, 542-kilometrowy odcinek z niemieckiej miejscowości Wörth, przez Przełęcz San Bernardino, do szwajcarskiego Lostallo. Na trasie nie brakowało podjazdów, gdzie Actros szybko udowodnił wagę postępu technologicznego. MP3 miało na pokładzie dwukrotnie większą moc i dwunastobiegową przekładnię automatyczną, natomiast na zjazdach kierowcy pewności dodawał nowoczesny retarder i cały zestaw systemów bezpieczeństwa. Na najtrudniejszy odcinek nowy ciągnik mógł wyjechać o pół godziny później niż jego poprzednik, i tak bez problemu go doganiając i utrzymując na podjazdach prędkość dokładnie dwa razy wyższą (1844: 40 km/h, 1620: 20 km/h). Nie jest jednak niczym nadzwyczajnym, że nowa ciężarówka szybko okazała przewagę, dlatego też przejdźmy teraz do zagadnienia znacznie ciekawszego, mianowicie wpływu wprowadzenia obu pojazdów na kierowców.

porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_07

Kierowcy testowi mieli w czasie jazdy założone specjalne czapki z 16 czujnikami odbierającymi sygnały z mózgu. Co ważne, byli to kierowcy o doświadczeniu liczonym w dziesiątkach lat, mieli oni 49 oraz 56 “wiosen” i w pewnym momencie zamienili się oni maszynami, aby zwiększyć wiarygodność testu. Sprawdzanie działania systemów nerwowych rozpoczęło się dopiero pół godziny po rozpoczęciu przejazdy, aby kierowcy mogli wyzbyć się początkowego stresu, rozluźnić i przyzwyczaić do pojazdów oraz warunków drogowych. Kiedy natomiast czujniki wystartowały, ich zapisy były bardzo interesujące – aż do Szwajcarskiej granicy, w czasie jazdy po niemieckich autostradach, obaj kierowcy nie wykazywali żadnej nerwowości. Na wszelkie bodźce reagowali oni w podobny, sprawny sposób, co świadczyło, że ich samopoczucie za kierownicą dwóch zupełnie różnych maszyn jest porównywalne.

Wszystko zmieniło się jednak kiedy pojazdy wjechały na pełny wzniesień odcinek do San Bernardino. 26-kilometrowa trasa, pełna wąskich fragmentów i ciemnych tuneli okazała się bardzo mocno absorbować uwagę kierowcy jadącego LP 1620, wyraźnie opóźniając jego reakcję na bodźce zewnętrzne. Tymczasem reakcja kierującego Actrosem była tylko minimalnie opóźniona i to tylko w przypadku starszego kierowcy. Różnice między LP 1620 a Actrosem okazały się być ogromne i w przypadku konieczności nagłego hamowania z prędkości 80 km/h, kierujący nowym pojazdem mógłby zareagować o 9 metrów szybciej.

porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_01

Poszczególne maszyny miały też różny wpływ na stan organizmu kierowców. W czasie zjeżdżania ze wzniesień, młodszy kierowca wykazywał w LP 1620 bicie serca o 10 proc. szybsze niż w Actrosie, natomiast w przypadku starszego było to aż 20 proc. Do tego doszły jeszcze oczywiście różnice w izolacji akustycznej kabiny i ergonomii miejsca pracy, które po pewnym czasie również mogą wpłynąć na stan zdrowia.

Poniżej czeka galeria zdjęć, która pokazuje różnice między LP1620 a Actrosem 1844. Przy okazji można też zobaczyć jak badano umysły kierowców.

porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_10 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_09 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_07 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_06 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_08 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_04 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_12 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_05 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_13 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_14 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_03 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_02 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_01 porownanie_stara_nowa_ciezarowka_mercedes_11

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 3 komentarzy

 1. Niko napisał(a):

  Jednego jednak nie udało się odwzorować. Trzeba pamiętać,że w czasach świetności ciężarówek typu LP 1620 ruch pojazdów na drogach był znacznie mniejszy niż obecnie.Łatwiej i prościej wtedy było nawet taką niezbyt mocną i prostą ciężarówką wtedy się poruszać.

  • bob napisał(a):

   Trzeba dodać, że nie było ITD policja nie zachowywała się jak psy gończe a kierowca był po prostu Panem a nie dziadem jak obecnie który każdemu na drodze przeszkadza

 2. chudino napisał(a):

  wszystko wszystkim ale automat mercedesa to nieporozumienie tak samo w mp3 jak mp4. Podejrzewam że lepiej się jeździ starym mieciem w manualu niż z tym automatem co na rondzie się zastanawia czy ma jechać czy stać

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.