rekrutuj 40ton665
Opublikowane 27 Czerwiec, 2016

Wpadła grupa złodziei odpowiedzialnych za kradzież około 60 ciągników siodłowych z naczepami

atego_lamak_w_stacyjce_porsche_2

Polscy oraz niemieccy policjanci odnieśli spory sukces w walce ze złodziejami samochodów ciężarowych. Udało im się dotrzeć do grupy przestępczej odpowiedzialnej za około 60 takich kradzieży, zaś o wszystkim opowiada poniższy komunikat, opublikowany przez funkcjonariuszy z Centralnego Biura Śledczego Policji:

10 osób podejrzanych o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się kradzieżami ciągników siodłowych zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Łodzi przy udziale funkcjonariuszy policji Landu Brandenburgii. Tiry były kradzione w Niemczech, a później trafiały do Polski, gdzie były legalizowane. Zatrzymania miały miejsce w województwach łódzkim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Dotychczas funkcjonariusze odzyskali 9 ciągników i 4 naczepy wartości 4 mln. zł.

W akcji zatrzymania wzięło udział 90 policjantów z CBŚP z Łodzi, Poznania, Częstochowy i Katowic oraz biegli z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Nadzór nad nią ma Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Jak ustalili policjanci CBŚP grupa działa od lutego 2015 roku, a w jej skład wchodziły osoby, które kradły pojazdy, dostarczały moduły elektroniczne, dzięki którym uruchamiano pojazdy, czy zajmowały się paserstwem. Najmłodszy z jej członków miał 25 lat najstarszy zaś 65 lat. Grupą kierował mężczyzna w wieku 38 lat. Funkcjonariusze ustalili, że członkowie grupy ukradli  blisko 60 zestawów (ciągnik siodłowy+naczepa) na terytorium Niemiec.

W sprawie powołano międzynarodowy zespół śledczy (tzw. JIT), w którym uczestniczą funkcjonariusze Zarządu w Łodzi CBŚP i prokuratorzy z łódzkiej prokuratury nadzorującej śledztwo oraz prokuratorzy i policjanci Landu Brandenburgii i Saksonii.

Śledztwo w sprawie prowadzone jest od początku 2015 roku. Dotychczas przedstawiono 151 zarzutów 28 osobom, w tym jeden zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz 21 zarzutów udziału w takiej grupie. Wobec 16 podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie, a wobec 11 dozory policji.

Dotychczas policjanci odzyskali łącznie 9 ciągników siodłowych, 4 naczepy i części samochodowe wartości około 4 mln zł. Ponadto kolejne zabezpieczone pojazdy i części samochodowe nadal badane są przez biegłych. Na poczet przeszłych kar zabezpieczono od podejrzanych mienie łącznej wartości 4 mln zł.

Zdjęcie pochodzi z poniższego tekstu i nie jest bezpośrednio związane z komunikatem:

Kradziona ciężarówka, a w niej kradziona osobówka, czyli ciekawy transport na litewskich „blachach”

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 0 komentarzy

Odpowiedz