Wpadł już drugi raz w ciągu dwóch tygodni – Mercedes Vario 814D zarejestrowany na 3,5 tony

W nawiązaniu do komunikatu z początku sierpnia:

Mercedes Vario 814D zarejestrowany na 3,5 tony – podobno masa własna to tylko 2780 kilogramów

Oto przykład na to, jak bardzo nieskuteczne są kary za przeładowywanie „busów”. Wystarczyły dwa tygodnie, by po raz drugi spotkać w komunikacie ITD ten sam pojazd. To Mercedes-Benz Vario, technicznie będący 7,5-tonowym wariantem 814D, zaś w dokumentach mający 3,5 tony DMC oraz 2,8 tony masy własnej.

Swoją drogą, aż się prosi, by samochód ten poddać ważeniu na pusto. Biorąc pod uwagę konstrukcję Vario 814D, jego masa własna zapewne okazałaby się poważnie zaniżona. To zaś mogłoby skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, czyli problemem poważniejszym, niż tylko 500-złoty mandat.

Najnowszy komunikat WITD Szczecin:

W dniu 14 sierpnia br. na drodze wojewódzkiej nr 119 w okolicy Pyrzyc, inspektorzy z WITD w Szczecinie zatrzymali  po raz kolejny do kontroli drogowej busa, który na początku sierpnia podczas przewozu napojów ważył  9550 kg. Inspektorzy rozpoznali ten pojazd i postanowili sprawdzić, czy kierowca prawidłowo załadował towar.

Niestety, tym razem z pustymi opakowaniami pojazd był również przeładowany i ważył aż 6400 kg.  Dopuszczalna masa całkowita tego pojazdu wynosi 3,5 tony, a ładowność 720 kg. Konsekwencją był zakaz dalszej jazdy do momentu przeładunku wiezionego towaru, a kierowca ponownie został ukarany  mandatem karnym w wysokości 500 zł.