Wózek widłowy elektryczny – nadchodzi zielona rewolucja w intralogistyce

Publikacja na zamówienie

Wózki widłowe dzielą się przede wszystkim na te spalinowe i elektryczne. Pierwsze z nich zwykle mają większą moc, ale to te drugie są bardziej uniwersalne i wszechstronne oraz bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia pracowników. Nic dziwnego więc, że to one przejmują dominację wśród pojazdów transportu wewnętrznego. Jak działają wózki widłowe elektryczne? Poznaj najnowsze technologie stosowane w takich maszynach.

Wózek widłowy elektryczny – brak spalin i mniejszy wpływ na środowisko

Na rynku można znaleźć wózki widłowe spalinowe, elektryczne i na gaz. Spośród nich tylko modele zasilane prądem nie wydzielają niebezpiecznych dla osób pracujących w zamkniętych pomieszczeniach spalin. Z tego powodu są najczęściej używane w halach magazynowych i produkcyjnych, choć niektóre modele mogą bez problemu poruszać się też po placach przeładunkowych.

Wózek widłowy elektryczny to niemal obowiązkowy element wyposażenia każdego magazynu. W takich przestrzeniach zgodnie z prawem nie można zastosować pojazdu spalinowego. Brak wózka utrudnia natomiast wykonywanie prac, co wpływa negatywnie na wydajność przedsiębiorstwa – tłumaczy specjalista z firmy Jungheinrich oferującej nowoczesne elektryczne widlaki.

Jak ładuje się wózek elektryczny widłowy?

Aby naładować wózek elektryczny widłowy, wystarczy podłączyć go do ładowarki. Ponowne uzupełnianie akumulatora w nowoczesnych modelach trwa zwykle około kilkudziesięciu minut. Tak krótki czas ładowania pozwala na swobodne użytkowanie pojazdów przez całą dobę w firmach z trzyzmianowym trybem pracy. 

Ładowarka do wózka widłowego może być podłączona do standardowej sieci elektroenergetycznej lub systemu fotowoltaiki. Drugie rozwiązanie jest świetnym wyborem dla osób, którym zależy na oszczędnościach i minimalizacji szkodliwego wpływu produkcji na środowisko. Wówczas pojazd staje się jeszcze bardziej ekologiczny – nie tylko sam nie wytwarza spalin, lecz także nie korzysta z prądu pochodzącego z elektrowni węglowych.

Wózek widłowy elektryczny z akumulatorem litowo-jonowym

We współczesnych wózkach widłowych elektrycznych coraz częściej stosuje się akumulatory litowo-jonowe. Pozwalają one na skrócenie czasu ładowania, nie wymagają skomplikowanych prac konserwacyjnych, a także są bardzo trwałe. Technologia ta ma jeszcze jedną, niezwykle istotną zaletę. Umożliwia skumulowanie takiej samej ilości energii w mniejszym akumulatorze – co było niemożliwe w przypadku baterii kwasowo-ołowiowych.

Dzięki mniejszym gabarytom podzespołów sam wózek widłowy również może być bardziej kompaktowy. To ważne zwłaszcza w magazynach, w których przestrzenie między regałami są wąskie. Małe pojazdy mogą swobodnie skręcać, co pomaga nawet mniej doświadczonym operatorom bezpiecznie wykonywać swoją pracę. Dodatkowo, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom konstrukcyjnym, zmniejszenie gabarytów nie powoduje obniżenia mocy takich maszyn.

Nowoczesne technologie stosowane w wózkach widłowych elektrycznych

Akumulatorowe wózki widłowe są stale udoskonalane. Oprócz nowego rodzaju baterii stosuje się w nich ciekawe rozwiązania konstrukcyjne, które zwiększają zwrotność, bezpieczeństwo i łatwość obsługi. Mowa tu m.in. o rozłożeniu ciężaru podwozia wózka widłowego w taki sposób, by był on stabilny, a jednocześnie mógł podnosić i opuszczać widły z dużą prędkością. Producenci pracują też nad optymalizacją zużycia energii i jeszcze skuteczniejszym skracaniem czasu ładowania.