transfactor3665
Opublikowane 13 Październik, 2017

Wózek widłowy boczny – ciekawe rozwiązanie przy załadunku towarów o dużych gabarytach

Publikacja na zamówieniewozki_boczne_sago_2

Na naszym rodzimym rynku najpopularniejszym typem wózka widłowego jest czołowy wózek widłowy z masztem oraz widłami mocowanymi z przodu konstrukcji. Za ich pomocą możemy dokonać większości operacji transportu ładunku znajdującego się na paletach. Co jednak gdy gabaryty składowanych materiałów znacznie przekraczają wymiary standardowych palet?

W tej sytuacji z pomocą przychodzą wózki widłowe bocznego załadunku. Są one spotykane w głównie w przemyśle zajmującym się obróbką i składowaniem drewna, rur, profili okiennych oraz innych ponadwymiarowych elementów, których umieszczenie na zwykłej europalecie jest niemożliwe.

W wózku bocznym, maszt wraz z widłami ulokowany jest z boku jego konstrukcji. Zastosowanie takiego rozwiązania eliminuje potrzebę wykonywania dodatkowych manewrów w celu odpowiedniego ułożenia materiałów na stosie w czasie załadunku. Efektem tego rozwiązania jest znaczna oszczędność kosztów paliwa i zużycia sprzętu oraz optymalizacja czasu pracy operatorów.

wozki_boczne_sago_3

Składowanie towaru za pomocą wózka bocznego rozpoczyna się od podjęcia ładunku za pomocą wideł, a następnie umieszczeniu go na platformie (tzw. “stole”), na której zachowa on bezpieczną stabilność podczas jego transportu do magazynu lub naczepy. Wyposażone w mechanizm pochylenia karetki wideł umożliwiają łatwe składowanie materiałów pod każdym kątem.  Ze względu na swoją budowę, wózki boczne posiadają szereg zalet różniących ich od wózków czołowych. Wśród nich możemy wyróżnić:

Brak ograniczonej widoczności – cały mechanizm unoszący usytuowany jest w pozycji prostopadłej do kierunku jazdy. Oznacza to, że kierujący wózkiem widłowym operator jest w stanie zachować pełną widoczność drogi.

• Stabilność ładunku podczas przmieszczania się z nim – oprócz oparcia na samej platformie, nie jest on też narażony na dużą ilość przeciążeń podczas manewrów skrętu jak ma to miejsce w przypadku wózka czołowego.
• Ułatwione poruszanie się w wąskich przestrzeniach, bramach oraz między regałami w magazynie – znacznie zmniejsza to szanse na uszkodzenie ładunku poprzez zachaczenie nim o przeszkodę.
• Wysoki prześwit i zawieszenie – platformowe wózki boczne przystosowane są do radzenia sobie nawet w trudniejszym ukształtowaniu terenu, co ma duże znaczenie przy transporcie ładunku między halą magazynową a naczepą załadunkową.

wozki_boczne_sago_1

Wózki bocznego załadunku znajdziemy również w wersji wielokierunkowej/czterokierunkowej. Umożliwiają one poruszanie się w dowolnym kierunku, niezależnie od początkowej pozycji w której znajdował się wózek. Można zatem poruszać się w przód, tył, na boki oraz poprzecznie bez potrzeby obracania przy tym całej konstrukcji.

Podobnie jak wózki czołowe, wózki widłowe boczne znajdziemy w wersjach elektrycznych, spalinowych oraz gazowych w zależności od naszych potrzeb. Udźwig jakim dysponują mieści się w zakresie od 3 do nawet 18 ton. Aktualnie najpopularniejszymi producentami na rynku są: Baumann, Hubtex, Fantuzzi, Combilift, Jumbo, Lancer, Irion przy czym warto podkreślić, że 3 ostatnie zostały wcielone i obecnie występują pod marką Bulmor.

Artykuł powstał we współpracy z firmą SAGO, oferującą używane wózki widłowe, w tym także boczne i wielokierunkowe.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 3 komentarzy

  1. mrD napisał(a):

    hmm jak na “Publikacja na zamówienie” to całkiem niezła ciekawostka…

  2. Piotr napisał(a):

    Takie wózki już w osiemdziesiątych latach ubiegłego wieku były użytkowane w Polsce w fabrykach mebli .

Odpowiedz