Wóz transmisyjny TVP z 1968 roku czekał na klienta, czyli futurystycznie wyglądająca Skoda 706 RTO

„Ulubiony” przez wszystkich dzień tygodnia, jakim bez wątpienia jest poniedziałek, zaczniemy od ciekawostki ze świata kultury. Na allegro do wczoraj można było bowiem licytować telewizyjny wóz transmisyjny z w 1968 roku, będący naprawdę fascynującym pojazdem.

Wszystko zaczęło się na początku lat 60-tych, kiedy rozwijająca się Telewizja Polska wyraziła potrzebę dostarczenia jej porządnych wozów transmisyjnych. Na zachodzie Europy tego typu pojazdy produkowano już od wielu lat, lecz sprowadzenie maszyn stamtąd nie wchodziło w grę. Dlatego też postanowiono zbudować polski wóz transmisyjny bazujący na Skodzie 706 RTO, dawcy licencji pod popularne autobusy marki Jelcz. Zadanie zbudowania wozu otrzymały Warszawskie Zakłady Telewizyjny, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu i Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie.

mielec_tvp_woz_transmisyjny

Dzieło wszystkich tych przedsiębiorstw zostało ochrzczone „Mielec” i było naprawdę przedziwnym pojazdem. Na nieco przestarzałym podwoziu Skody umieszczono super nowoczesne nadwozie, przez co pojazd wyglądał naprawdę kosmicznie. Poza tym telewizyjna ciężarówka wyróżniała się specjalnymi stojakami, które podpierały ją w czasie transmisji. Łącznie w latach 1964-1974 zbudowano 29 tego typu pojazdów, które trafiły do wszystkich regionalnych ośrodków telewizyjnych.

I właśnie jednego z tych 29 cudaków można było kupić na allegro. Jak za tak niesamowity unikat, cena nie była wysoka, lecz mimo to aukcja skończyła się bez ofert. Link do aukcji można znaleźć TUTAJ (jeszcze działa), natomiast poniżej zrzuty ekranu dla potomnych:

allegro_woz_skoda_tvp_mielec_1 allegro_woz_skoda_tvp_mielec_2