Wóz strażacki z 1970 roku, bazujący na Starze 25, wyjeżdżający do akcji ze strażakami OSP Sicienko

Dopiero co – tutaj – wspominałem o Mercedesie 1113 z OSP w Zalesiu Śląskim, który dzielnie pracuje pomimo już pięćdziesiątych urodzin. Żebyśmy jednak nie stworzyć sytuacji pod tytułem „cudze chwalicie, swoje nie znacie”, wypadałoby wspomnieć także o wozie strażackim z OSP w Sicienku. Tym bardziej, że o ile 50-letnich Mercedesów, cały czas pracujących, jest na świecie dostatek, to niemal 50-letni Star jest czymś niesamowitym.

Jeśli będziecie świadkami jakiegoś niebezpiecznego zdarzenia w Sicienku nieopodal Bydgoszczy, jest bardzo możliwe, że zobaczycie taki widok, jak powyżej. Choć bowiem strażackie wersje Stara 25 przestały być produkowane 41 lat temu, 5 lat po zakończeniu produkcji wersji cywilnej, OSP w Sicienku cały czas wyjeżdża do akcji takim właśnie pojazdem. Co więcej, oprócz niego ochotnicy mają do dyspozycji także Lublina II, czyli samochód wyraźnie nowszy, ale i tak stanowiący dzisiaj na drogach bardzo rzadki widok.

Skoro już o wozie z Sicienka mowa, to warto przybliżyć go od strony technicznej. Jest to ciężarówka z 1970 roku, zabudowana w Jelczu i tym samym nosząca oznaczenie Jelcz 003. Produkcję tego typu maszyn rozpoczęto w 1969 roku, zastępując bardzo podobny model 028. W założeniu Jelczo-Star miał być średnim wozem gaśniczym i dlatego też głównym elementem wyposażenia była tutaj pompa o wydajności 800 l/min, przy ciśnieniu 8 bar. Współpracowała ona z dachowym działkiem, a także dwoma zbiornikami – 2000-litrowym na wodę oraz 200-litrowym na pianę.

Jeśli chodzi o napęd, to Jelcze 003 miały na pokładzie sześciocylindrowe jednostki benzynowe, w tym przede wszystkim wersje S474. Konstrukcje te pamiętały jeszcze przełom lat 40-tych i 50-tych, z pojemności 4,7 litra generując zaledwie 105 KM i niecałe 300 Nm. Zasilanie było oczywiście gaźnikowe, a dynamika jazdy bardzo ograniczona. Z własnego doświadczenia wspomnę także o możliwościach manewrowania tym pojazdem – wykonanie Jelczem 003 większego skrętu wymaga naprawdę sporej krzepy, z uwagi na ciężko pracujący układ kierowniczy, połączony z ogromną kierownicą. Biorąc pod uwagę powyższe, strażakom z Sicienka należy się tym większy szacunek za ich pracę.

W ubiegłym roku wóz prezentowany był przez TVP – nagranie zobaczycie TUTAJ.