Wojskowe Renault Gamy C Evolution z cysterną na 65 tys. litrów paliwa lotniczego

Zmodernizowane Renault Trucks Gamy C, noszące przydomek Evolution, to nadal nowy widok na europejskich drogach. Litwini mają już jednak taki pojazd w wojsku, zamawiając go z myślą o bazie lotniczej w Šiauliai na północy kraju.

Dostarczona ciężarówka składa się z ciągnika siodłowego z napędem 6×4, a także naczepy paliwowej o imponującej pojemności 65 tys. litrów. Za wykonanie cysterny odpowiadała niemiecka firma Esterer, a codzienną pracą pojazdu będą dostawy paliwa lotniczego dla samolotów oraz helikopterów. Obejmie to nie tylko maszyny należące do samych Litwinów, ale też regularnie wizytujące pojazdy z innych wojsk NATO, w tym zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych.

Jak przystało na Renault Trucks z nowej serii Evolution, samochód zwraca uwagę reflektorami w technologii LED. Cywilne nowości można znaleźć także we wnętrzu, jak na przykład nowy zakres regulacji kierownicy, czy możliwość uruchamiania silnika przy użyciu przycisku. Niemniej nadal jest to też pojazd specjalistyczny, o czym od razu przypominają napisy we wnętrzu. Dla przykładu, lotniskowy kierowca nie może przekroczyć z pełnym ładunkiem prędkości 30 km/h. Ma też do dyspozycji hamulec postojowy typu „interlock”, który można obsłużyć tylko po wykonaniu przez kierowcę odpowiedniej sekwencji czynności zabezpieczających.