Wojskowe manewry zakłócają tachografy – jak radzić sobie z tym problemem?

Za sprawą ciągłego zaostrzania przepisów oraz wprowadzania nowych technologii nadzorujących, przebieg współczesnych kontroli drogowych może zależeć nawet od działań znajdujących się w pobliżu wojsk. I co więcej, mowa tutaj nie tylko o wrogich oddziałach, ale też o ćwiczeniach ze strony wojsk własnych lub sprzymierzonych. Doskonale uświadamia to informacja opublikowana w miniony weekend przez firmę Euro-Tach, autoryzowanego przedstawiciela marek Stoneridge oraz Continental VDO.

Jak wynika z tej informacji, w miniony piątek kierowcy korzystający z tachografów najnowszej generacji mogli doświadczyć błędów GNSS. Konkretnie miało to polegać na zawieszaniu się sygnału satelitarnego, odpowiedzialnego za określanie i odnotowywanie pozycji pojazdu. Co więcej, sytuacje tego typu mają być ostatnio bardzo częste, zwłaszcza w Polsce północnej i centralnej, w krajach bałtyckich, a także w Skandynawii. Jakie natomiast stoją za tym przyczyny? Tutaj Euro-Tach wskazuje na aktywność wojskową występującą obecnie w naszej części Europy. Mowa zarówno o rosyjskich systemach walki elektronicznej, aktywnych w rejonie Morza Bałtyckiego i Królewca, jak i o wpływie ćwiczeń NATO, realizowanych na Morzu Bałtyckim.

Niestety, błędy systemu GNSS mogą oznaczać problemy podczas kontroli drogowej. Inspektorzy mogą dopatrzyć się w nich prób manipulacji tachografu, zwłaszcza w przypadku kontroli zagranicznej, gdzie funkcjonariusze nie do końca zdają sobie sprawę z nadbałtyckich problemów. Dlatego Euro-Tach opublikowało kilka poniższych rad dla firm transportowych:

1. W przypadku wystąpienia błędu GNSS wykonaj natychmiast wydruk z tachografu. Na wydruku opisz sytuację, np.: „Brak sygnału GNSS – prawdopodobne lokalne zakłócenia”. Zachowaj wydruk jako dokumentację – może być wymagana podczas kontroli drogowej.

2. W przypadku powtarzania się problemów rozważ montaż zewnętrznej anteny GNSS, zgodnej z homologacją producenta tachografów. W wielu przypadkach antena zewnętrzna umieszczona np. na podszybiu lub na dachu kabiny pojazdu może poprawić jakość odbioru sygnału w warunkach zakłóceń.

3. Poinformuj dział techniczny lub serwisowy, jeśli problem utrzymuje się dłużej – możliwe będzie sprawdzenie integralności instalacji oraz dopasowania systemów telematycznych do lepszej współpracy z tachografami.