Wodorowa ciężarówka Toyoty i Kenwortha gotowa do produkcji – pierwsze 10 sztuk już w tym roku

W nawiązaniu do tekstów:

Dwie śmieciarki z wodorowym napędem ruszają do pracy w Holandii – to zmodyfikowane DAF-y CF

Nikola Tre na oficjalnej prezentacji – 1000-konny ciągnik dla Europy, jego wnętrze i plany produkcyjne

Ze sfery planów i prototypów, wodorowe ciężarówki powoli zaczynają przeistaczać się w rzeczywistość. Wszyscy na pewno słyszeliście już o pojazdach marki Nikola, w tym o dedykowanym dla Europy modelu Tre. Zanim jednak Nikola rozpocznie produkcję swoich pojazdów, przewoźnicy będą mogli sięgnąć po wspólne dzieło Kenwortha i Toyoty.

Jak już kilkukrotnie wyjaśniałem, firmy Toyota oraz Kenworth nawiązały bardzo ciekawą współpracę. W jej ramach fabryczne ciągniki siodłowe marki Kenworth wyposażane są w podwojony zestaw ogniw wodorowych, pochodzących z osobowej, produkowanej seryjnie Toyoty Mirai.

Toyota Mirai:

Dotychczas Kenworthy tego typu przechodziły pierwsze testy, pokonując przy tym około 20 tys. kilometrów po aglomeracji Los Angeles. Teraz natomiast Toyota i Kenworth wyraziły gotowość do wdrożenia tych pojazdów do szerszej produkcji. Co więcej, pierwsze dziesięć egzemplarzy jeszcze przed końcem roku trafi w ręce regularnych użytkowników.

Na liście pierwszych użytkowników Toyoto-Kenwortha znaleźli się prawdziwi giganci amerykańskiej branży transportowej. To firmy UPS, Total Transportation Services, Southern Countries Express oraz samo Toyota Logistics Services.

Wnętrze i silnik Kenwortha z napędem Toyoty:

Pojazdy oddane im do dyspozycji mają mieć zasięg około 480 kilometrów i tym samym obsłużą krótkie, lokalne trasy. Mają one kursować po południowej Kalifornii, przewożąc przede wszystkim ładunki między portami Los Angeles i Long Beach a wszelkiego rodzaju centrami dystrybucyjnymi.

Co typowe dla pojazdów wodorowych, wygenerują one „spaliny” jedynie w formie pary wodnej. Napęd będzie bazował na silnikach elektrycznych, natomiast za wytworzenie prądu będą odpowiadały ogniwa wodorowe. Istotna ma być też świetna dynamika, prezentowana już kiedyś na poniższym filmie, opisywanym tutaj.