Przez całe wakacje, na parkingach przy polskich autostradach, prowadzona będzie akcja o nazwie „Pierwszopomocni na drodze”. Jej głównym założeniem ma być przypomnienie kierowcom zasad pierwszej pomocy, poprawiając bezpieczeństwo na drogach.
Szkolenia będą odbywały się w piątki, w godzinach popołudniowych. Jest to pora nieprzypadkowa, gdyż właśnie wtedy na autostradach spotkamy największe ilości Polaków. Co też ważne, organizatorzy akcji chcą dotrzeć zwłaszcza do kierowców samochodów ciężarowych, w piątki masowo zjeżdżających z zagranicy do kraju.
Właśnie z myślą o kierowcach zawodowych, na każdym ze szkoleń obecny będzie ciągnik siodłowy. Przy jego udziale instruktorzy zaprezentują właściwą technikę ewakuacji rannych z ciężarówek, z wykorzystaniem najzwyklejszego koca. Technika ta nosi nazwę „anakonda” i niestety – sądząc po doniesieniach z dróg – może okazać się bardzo przydatna.
Pierwsze szkolenie z serii ” Pierwszopomocni na drodze” jest już za nami. Miało ono miejsce w miniony piątek, między godziną 17 a 21, na MOP-ie Brwinów przy autostradzie A2.. Harmonogram kolejnych szkoleń zamieszczam natomiast poniżej, wraz z planem każdego z takich spotkań.
- 29.06.2018 – A1, MOP Krzyżanów Zachód (kier. Katowice)
- 06.07.2018 – A4, MOP Oleśnica Mała (kier. Wrocław)
- 13.07.2018 – A4, MOP Rudka (kier. Kraków)
- 20.07.2018 – A4, MOP Oleśnica Mała (kier. Wrocław)
- 27.07.2018 – A4, MOP Rudka (kier. Kraków)
- 03.08.2018 – A1, MOP Krzyżanów Zachód (kier. Katowice)
- 10.08.2018 – A1, MOP Krzyżanów Zachód (kier. Katowice)
- 24.08.2018 – A2, MOP Brwinów (kier. Warszawa)
- 31.08.2018 – A2, MOP Brwinów (kier. Warszawa)
Zakres każdego szkolenia:
- wprowadzenie: krótka prelekcja, przedstawienie organizatorów i partnerów, podziękowania dla podmiotów uczestniczących w akcji
- omówienie idei całego projektu i zagadnień związanych ze świadomością kierowców w zakresie pomocy przedmedycznej i bezpieczeństwa
- pokazy służb ratowniczych: straż pożarna, ratownicy medyczni, operatorzy z firmy dostarczającej przenośne urządzenia do defibrylacji, prezentacja samochodu „Rescue&Safety Car”
- część szkoleniowa: na podstawie zgłoszonych uczestników przeprowadzenie im szkolenia związanego z pierwszą pomocą przedmedyczną i zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem (podstawy pierwszej pomocy wraz z wykorzystaniem defibrylatora, uwalnianie osoby poszkodowanej z kabiny samochodu ciężarowego, wiedza teoretyczna i praktyczna)
- część konferencyjna: pytania i odpowiedzi, możliwość porozmawiania z przedstawicielami służb ratowniczych: policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego. Osobami z branży dostarczającej urządzenia ratujące życie, z firmami branży transportowej i innymi pasjonatami motoryzacji.
Źródło zdjęć: GDDKiA