Właściciel osobowej marki Volvo chce produkować ciężarówki – tak wygląda prototyp

Kolejna chińska firma przymierza się do wejścia na rynek samochodów ciężarowych. Przedsiębiorstwo to nazywa się Geely i dotychczas słynęło głównie z przejęcia osobowej marki Volvo Cars.

Tutaj należy się krótkie wyjaśnienie – osobowe Volvo Cars oraz ciężarowe Volvo Trucks już od 1999 roku dwie zupełnie różne firmy. To osobowe całkowicie należy do chińskiego Geely, podczas gdy producent ciężarówek nadal w większości pozostaje w rękach Szwedów. Dopiero pod koniec 2017 roku Geely postanowiło wykupić 8,2 proc. udziałów u producenta ciężarówek. Niemniej to udział na tyle mały, że nie ma on większego wpływu na tę firmę.

Wracając natomiast do wstępu – tak, Geely chce teraz samemu wejść na ciężarowy rynek. Do sieci wypłynęły pierwsze projekty pojazdu (powyżej), który ma być obecnie przygotowany do sprzedaży. To ciężarówka całkowicie elektryczna, zaprojektowana podobno w Europie i mająca konkurować między innymi z Teslą Semi. Długość ramy wskazuje na amerykańskie przeznaczenie, a oficjalna premiera została przewidziana już na połowę bieżącego roku.

Z technologicznego punktu widzenia największą nowością ma być możliwość łatwego i szybkiego podmieniania baterii. Zamiast więc stać godzinami pod ładowarką, samochód ma zjeżdżać na parking, zmieniać zestaw ogniw i kontynuować trasę bez żadnego ładowania.

A jeśli wszystko to zostanie zrealizowane, na rynku może dojść do bardzo ciekawej, co by nie powiedzieć kuriozalnej sytuacji. Właściciel osobowej marki Volvo Cars stałby się bowiem potencjalnym konkurentem ciężarowej marki Volvo Trucks.

Więcej zdjęć lub też grafik: