OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 18 Maj, 2017

Wizja pracy w firmie transportowej przyszłości, oparta na nowych projektach systemu FleetBoard

Andrzej wchodzi na bazę, sięga po telefon i kieruje jego aparat w stronę ciężarówki. Wówczas na ekranie pojawiają się informacje dotyczące stanu płynów eksploatacyjnych, filtrów osprzętu oraz ciśnienia w ogumieniu. O ewentualne uszkodzenia zewnętrzne nie musi się martwić, jako że te sprawdził wczoraj skaner. To norma – wszystkie ciężarówki wracające z trasy muszą przez ten skaner przejechać, będąc weryfikowanym pod kątem najmniejszej rysy lub wgniecenia. No to trzeba jeszcze tylko sprawdzić w telefonie, czy wszystkie dokumenty dobrze się wyświetlają i można ruszać w trasę.

Tymczasem właściciel przedsiębiorstwa zamawia w tym czasie paliwo do firmowego zbiornika. Korzysta przy tym aplikacji, podobnie jak aplikacją znalazł doładunek dla samochodu ruszającego w kierunku Hamburga. W międzyczasie zweryfikował on też ostrzeżenie ze skanera ciężarówek, donoszące o bocznym uszkodzeniu opony w jednym z ciągników. W odpowiedzi na to zlecił dyspozytorom obserwowanie kierowcy, któremu ta opona się uszkodziła. Przez cały dzień będą oni sprawdzili jego jazdę na tych nowych, trójwymiarowych okularach, żeby sprawdzić, czy chłopak za bardzo się nie zapomina. Może w końcu do czegoś się te okulary przydadzą…

Fleetboard Vehicle Lens Fleetboard Vehicle Lens Fleetboard Vehicle Lens

Powyższa opowieść prezentuję oczywiście wizję firmy transportowej przyszłości. I to przyszłości naprawdę niedalekiej, jako że wszystkie wymienione w tekście rozwiązania są już testowane lub przynajmniej przygotowywane. Mowa tutaj bowiem o nowych rozwiązaniach technicznych od koncernu Daimler, które już za kilka lat, a może nawet szybciej, mają trafić do systemu zarządzania flotą FleetBoard.

Przygotowywane dla FleetBoarda nowości Daimler zaprezentował w Monachium, przy okazji targów Transport Logistic. Miał być to oczywiście pokaz technologicznych możliwości firmy, od ubiegłego roku dysponującej specjalnym centrum badawczym w Berlinie, ukierunkowanym właśnie na rozwijanie własnie FleetBoarda. Ponadto trudno nie zauważyć, że był to też pokaz współpracy między Daimlerem a firma Microsoft. Ta ostatnia ma bowiem dostarczać dla FleetBoarda wirtualną przestrzeń dyskową (tzw. chmurę), czy też okulary prezentujące wirtualną rzeczywistość.

Przechodząc już do konkretów, wśród zapowiedzianych w Monachium rozwiązań było siedem interesujących pozycji. Poniżej możecie zapoznać się z każdą z nich: 

FleetBoard FuelHub (aplikacja już w fazie pilotażowej)  – jest to forma cyfrowej giełdy, ułatwiającej zakup paliw przez firmy transportowe z własnymi punktami tankowania. Dzięki aplikacji firma będzie miała pełen wgląd w oferty lokalnych dostawców paliw, łatwo je porównując i przyśpieszając sam proces składania zamówienia.

FleetBoard nxtload (aplikacja już w fazie pilotażowej)  – program ten powstał przy współpracy z dwiema europejskimi giełdami transportowymi, aby ułatwić zdobywanie dodatkowych zleceń transportowych. Aplikacja ta pozwoli bowiem szukać zleceń bezpośrednio przez system telematyczny firmy, dzięki czemu łatwiejsze będzie dobranie doładunku, czy też znalezienie transportu powrotnego.

SMARGO (aplikacja już w fazie pilotażowej) – ta nowa elektroniczna platforma została przygotowana z wspólnie z BLG Logistics Group, aby ułatwić przechowywanie dokumentów. W ramach programu, nadawca towaru, kierowca ciężarówki i adresat będą mieli cyfrowy wgląd we wszystkie informacje zawarte w zleceniu, stworzą pełną elektroniczną dokumentację transportu, a także łatwo się ze sobą skontaktują. Jednocześnie wszystkie te dokumenty będą przechowywane w “chmurze”, a więc dostęp do nich będziemy mieli z każdego miejsca, w którym obecny jest internet.

FleetBoard Vehicle Lens – ta aplikacja ma ułatwić kierowcy przygotowanie się do trasy. Kiedy więc będzie trzeba znaleźć odpowiednią ciężarówkę, a przy tym wszystkie pojazdy będą stały bokiem, kierowca skieruje telefon na bok kabiny, a aplikacja wskaże jaki jest numer rejestracyjny tego konkretnego egzemplarza. Ponadto aplikacja będzie mogła nam też podać między innymi stan ciśnienia poszczególnych opon, przebieg pozostały do wymiany oleju, czy też stan filtra powietrza.

Vehicle Scanner – tę funkcjonalność opisywałem już dokładnie tutaj.

FleetBoard HoloDeck – tutaj mamy do czynienia już w prawdziwą fantastyką. Przy pomocy cyberokularów HoloLens, opracowanych przez firmę Microsoft, spedytorzy i dyspozytorzy mieliby bowiem obserwować ruch ciężarówek w trójwymiarowej rzeczywistości, na żywo, na tle wirtualnego krajobrazu. Szczerze mówiąc nie wiem po co ktoś miałby to robić, ale w każdym razie wygląda to ciekawie:

Fleetboard HoloDeck – Hardware-Vision Fleetboard HoloDeck – Hardware-Vision

Ten wpis ma 1 komentarz

  1. Adrian Bulc napisał(a):

    Już nie mogę się doczekać i bardzo się cieszę, że powstają takie rozwiązania

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.