Publikacja na zamówienie
Internet jest aktualnie jednym z najważniejszych mediów dla małych i średnich firm. Codziennie w poszukiwaniu usług oraz informacji, wyszukiwarki na całym świecie przetwarzają miliony zapytań generowanych przez użytkowników. Nie ulega wątpliwościom, że stron internetowa jest standardem każdej funkcjonującej oraz nowo powstałej firmy. Jeszcze 10 lat temu służyły one głównie jako źródło informacji o usługach i towarach przedsiębiorstwa, jednak na skutek zmian w oczekiwaniach klientów oraz rosnącej konkurencji, budowanie wizerunku w internecie wymaga więcej skupienia.
Marka, a firma.
Firma jest formą prawną organizacji, sposobem jej zarządzania, usługami przez nią świadczonymi oraz wszystkimi pracownikami na pokładzie wraz z środkami trwałymi. Firma wykonuje określone usługi, które zostały określone przy jej powstawaniu. Powodem dla którego klienci zgłaszają się do tej, a nie innej firmy jest jej marka. Marka, to reputacja i wyobrażenie w głowie klienta na temat firmy oraz całość jego doświadczeń podczas korzystania z jej usług.
Wizerunek jako część marki.
Podstawowym “pakietem” każdej firmy w zakresie wizerunku jest zazwyczaj logo i slogan, a czasem nawet zdarza się wybrana kolorystyka. Czy to wystarczy? Na początku tak, ale wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, pojawia się potrzeba wyróżnienia na tle konkurencji. I tutaj przychodzi moment na zmiany, rozpoczyna się poszukiwanie sposobu na “uzewnętrznienie” wartości marki i jej obietnicy, składanej klientom w spójnym sposobie. Budowanie odpowiedniego wizerunku warto zacząć tam, gdzie istnieje szansa na to, że przyniesie on wymierne rezultaty w postaci długofalowych zysków i dodatkowych klientów. Odświeżamy nasze biuro, wieszamy szyld z logiem przed wejściem, drukujemy ulotki, robimy profesjonalne fotografie działalności i myślimy co dalej, jak to wszystko ze sobą połączyć.
Mali i wielcy klienci szukają w internecie.
Mając ugruntowaną pozycję na rynku, klienci zapewne przychodzą z polecenia naszych obecnych lub byłych klientów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że niezależnie od branży, nawet mimo polecenia danej firmy przez znajomego, często zaczynamy weryfikację od sprawdzenia jej strony internetowej. Szukamy informacji na temat jakości wykonywanych usług, cen, opinii poprzednich klientów oraz zdjęć, które obrazują “rozmach” z jakim działa przedsiębiorstwo. I nie trudno dojść do wniosku, że skoro robimy to my, robią to także inni.
Firmowa strona internetowa.
Wraz z rozwojem, przychodzi czas na modernizację strony internetowej, stara zaczyna powoli odstraszać swoim wyglądem, zdjęcia są nieaktualne, a teksty pochodzą z czasów kiedy trzeba było ją czymkolwiek zapełnić. Możemy skontaktować się z jej wykonawcą, ale skoro firma się rozwija, chcemy czegoś więcej niż był w stanie dotychczas zaoferować. Strona ma zacząć przynosić zyski i dumnie reprezentować naszą markę.
Strona internetowa to dobre miejsce na kontynuację budowania wizerunku marki, chociażby ze względu na fakt, że mając do dyspozycji obecne technologie w przystępny sposób możemy sprawdzić jaki jest rzeczywisty zwrot z inwestycji w firmową stronę internetową. Możemy śledzić ilość nowych wejść na stronę, wysłane formularze kontaktowe, a nawet liczbę połączeń telefonicznych do firmy. Jeżeli zlecimy to profesjonalnemu wykonawcy, będzie on zestawiał nam raporty z efektami tych działań.
Twoja druga wizytówka.
Dobrze zaprojektowana i wdrożoną strona internetowa, to nie tylko powód do dumy, ale także narzędzie biznesowe, które pozwoli nam pozyskać nowych klientów poprzez jej dobrą pozycję w Google. Jest to temat dość rozległy, jednak warto tutaj mocno podkreślić, że metody wykorzystane do jej budowy, mają bardzo duży wpływ na to, jak będzie się w przyszłości pozycjonować. Niestety, osobie niezaznajomionej z technologiami tworzenia WWW, trudno będzie zweryfikować poprawność jej wykonania, dlatego duży nacisk należy położyć na wybór odpowiedniego wykonawcy, zanim wydamy nasze pieniądze.
Jak rozpoznać dobrą stronę firmową.
W kwestii samego wyglądu, nie ma uniwersalnego wyznacznika na podstawie którego moglibyśmy stwierdzić jak konkretnie powinna wyglądać. Możemy natomiast wyróżnić kilka mniej lub bardziej technicznych elementów, które powinna zawierać:
- Przemyślana architektura treści – rozkład wszystkich podstron powinien być jasny i zrozumiały dla grupy docelowej. Najlepiej jest używać możliwie jak najprostszego języka, który umożliwi każdemu zrozumienie nawet zawiłych terminów.
- Oryginalny, indywidualnie zaprojektowany szablon – W początku działalności powszechne jest stosowanie darmowych układów graficznych, ale w tym artykule mówimy o rozwoju firmy i budowaniu wyróżniającego wizerunku. Nie osiągniemy tego gdy nasza strona będzie klonem 1000 innych w danej branży.
- Dbałość o wyświetlanie strony na urządzeniach mobilnych – obecnie ok. 50% ruchu w sieci generowany jest przez telefony. Poprawnie wyświetlająca się wersja mobilna, to wyraźny sygnał profesjonalizmu.
- Szybkość działania i ładowania – według badań, po 3 sekundach ładowania, gwałtownie wzrasta tendencja do zaniechania wizyty na stronie. Irytacja wzrasta również w przypadku wolno ładujących się kolejnych podstron i obrazów.
- Optymalizacja pod wyszukiwarki internetowe – element ciężki do zweryfikowania na pierwszy rzut oka i często pomijany. Stronę można zoptymalizować później, ale wygeneruje to niepotrzebne, dodatkowe koszty.
- Ciągłość aktualizacji i monitoring kondycji strony – wykonawca powinien gwarantować szybką reakcję w aktualizacjach witryny, wymuszonymi zmianami w standardach Google oraz zapewnić ciągłość poprawnego jej działania. Nikt nie chce aby z dnia na dzień formularz kontaktowy przestał działać, powodując tym samym rezygnację klientów.
To tylko spojrzenie na kilka istotnych czynników, których ostatecznie jest znacznie więcej. Prowadzi to również do wniosku, że należy wystrzegać się wszelkich okazyjnych, atrakcyjnych ofert. Dobrej jakości strona internetowa z rzetelną obsługą klienta, nie będzie kosztować 500zł.
Strona firmowa jest jak przedsionek Twojego biura.
Jest ona często pierwszym punktem styczności z Twoją firmą dla ogromnego, szerokiego grona odbiorców jakim są użytkownicy internetu. Jest pierwszym, co widzą potencjalni klienci gdy chcą zapoznać się z ofertą i jakością, którą deklarujesz. Korzystając z tej analogii – niezależnie od tego jak piękne i nowoczesne możesz mieć biuro w Twojej firmie, nie zniweluje to problemów gdy ciężko będzie je znaleźć, a prowadzić do niego będzie ciemny i wyraźnie zaniedbany korytarz.
Artykuł współtworzony został z firmą Narloch.eu – Strony internetowe dla firm.