WITD Wrocław i Szczecin: Przeładowany i nietrzeźwy oraz przeładowany i bardzo sprytny

Doniesienia o przeładowanych pojazdach o 3,5-tonowym DMC dla wielu z Was zaczynają się już pewnie robić nudne. Dlatego też w tym artykule będzie można zobaczyć dwa wykroczenia łączone, w których kierowcy przeładowanych „dostawczaków” wykazali się pewną dawką „finezji”. Pierwszy z nich był nietrzeźwy i jechał ważącym 8,6 tony Sprinterem 518 CDI, który miał oczywiście w dowodzie 3,5 tony. Drugi kierowca prowadził natomiast Iveco Daily, którym próbował sprytnie ominąć wagę preselekcyjną umieszczoną w drodze. Nie bez powodu – również i to auto ważyło ponad 8 ton. Poniżej komunikaty:

WITD Wrocław: 140 % normy na promilach

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z kłodzkiego oddziału WITD we Wrocławiu, wykonując 15 lipca działania służbowe przy wykorzystaniu preselekcyjnej stacji pomiaru parametrów pojazdów znajdujących się w ruchu, zlokalizowanej w obrębie drogi krajowej nr 33, na terenie Gminy Kłodzko, przeprowadzili kontrolę pojazdu dostawczego, którym przewożone były materiały budowlane. Rzeczywista masa całkowita pojazdu wskazywana przez stacje preselekcyjną wyniosła 7,35 t natomiast wartość uzyskana za pomocą legalizowanych wag wyniosła 8,6 t kg, podczas gdy jego dopuszczalna masa całkowita nie mogła przekraczać 3,5 t kg (przekroczenie o 5,1 t). Ponadto kontrola wykazała, iż kierowca prowadził pojazd po spożyciu alkoholu.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami kierowcę ukarano mandatem karnym, zakazano dalszego używania pojazdu w ruchu drogowym do czasu uzyskania prawidłowej masy pojazdu a nietrzeźwego kierowcę przekazano funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku z uwagi na konieczność przeprowadzenia dalszych czynności procesowych.

witd_wroclaw_przeladowany_nietrzezwy_1 witd_wroclaw_przeladowany_nietrzezwy_3 witd_wroclaw_przeladowany_nietrzezwy_2

WITD Szczecin: Waga ciężka – omija wagę

W dniu 16 lipca 2014r. na drodze krajowej nr 10 w okolicy Mirosławca, inspektorzy zatrzymali do kontroli drogowej samochód dostawczy marki Iveco o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg. Ze względu na podejrzenie przeładowania, pojazd sprawdzono w systemie preselekcyjnego ważenia pojazdów.

Niestety podejrzenia inspektorów potwierdziły się, dlatego zatrzymany pojazd skierowano na legalizowany punkt ważenia pojazdów ciężarowych.

Wyniki kontroli wykazały, iż samochód dostawczy przewożący leki znacznie przekraczał dopuszczalne parametry. Kierowca oświadczył, że na kierowanym przez niego Iveco Daily z zabudową izotermiczną, którego ładowność została ograniczona do 650 kg, załadowanych jest około 5 ton (tj. 10 palet) płynów infuzyjnych dla szpitali. Rzeczywista masa całkowita pojazdu wynosiła aż 8250 kg. Oznacza to przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu o około 135 procent.

W związku ze stwierdzonym naruszeniem kierowca został ukarany mandatem karnym, a ponadto kierującemu nakazano dokonanie przeładunku przewożonego towaru celem doprowadzenia wagi pojazdu do wartości dopuszczalnych. Nadmienić trzeba, że kierujący świadomy był przeładowania pojazdu, ponieważ próbował ominąć wagi umieszczone w nawierzchni drogi będące częścią systemu preselekcyjnego ważenia pojazdów.

witd_szczecin_przeladowany_omija_wage_1 witd_szczecin_przeladowany_omija_wage_3 witd_szczecin_przeladowany_omija_wage_2