WITD Wrocław oraz Poznań: Jazda bez prawa jazdy i do tego pod wpływem

Wielu kierowców samochodów ciężarowych to ludzie z pasją, których nic nie powstrzyma przez wykonywaniem wymarzonego zawodu. Są oni w stanie pokonać wszelkie przeszkody, żeby tylko móc zasiadać za kierownicą 40-tonowych pojazdów. Problem jednak pojawia się w sytuacji, kiedy taką pominiętą przeszkodą jest brak prawa jazdy… Na takie dwa przypadki trafiły natomiast ostatnio WITD z Wrocławia oraz Poznania. Zapraszam do lektury komunikatów:

WITD Wrocław: Alkoholowe Deja Vu:

W dniu 24 marca 2014 r. około godziny 9:00 na 71 km drogi krajowe nr 94 inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu zatrzymali do kontroli drogowej pojazd członowy przewoźnika krajowego.

Kierujący ww. pojazdem po rozładunku w Legnicy jechał do podwrocławskiej miejscowości Kiełczów celem podjęcia ładunku, który docelowo miał trafić do Niemiec.

Po otwarciu drzwi kontrolowanego pojazdu, inspektorzy wyczuli wyraźną woń alkoholu od kierującego. Badanie kierowcy alkosensorem wykazało, 0,37 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu czyli 0,74 promila. Kolejne wykonane po 15 minutach 0,33 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu czyli 0,66 promila. Stan nietrzeźwości , kierujący  tłumaczył spożyciem w dniu poprzedzającym  kilku piw.

alkoholowe_deja_vuW toku kontroli kierujący oświadczył, że posiada przy sobie jedynie kserokopie prawa jazdy, gdyż oryginał został mu zatrzymany w grudniu 2013 r. w związku z prowadzeniem w stanie nietrzeźwości pojazdu osobowego. Wtedy, jak się okazało kierujący dopuścił się wykroczenia gdyż zawartość alkoholu wynosiła poniżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.  Sąd zważając na sytuację rodzinną kierującego pozbawił go jedynie uprawnień w zakresie kat. B oraz warunkowo dopuścił do wykonywania zawodu kierowcy. Niestety tylko do dnia dzisiejszego, bowiem jak wskazują wyniki tym razem kierujący dopuścił się przestępstwa i to w dodatku prowadząc pojazd ciężarowy.
W związku z zaistniałą sytuacją, kierujący został przekazany funkcjonariuszom Policji, a  pojazd skierowano na parking strzeżony.

WITD Poznań: Pod wpływem i bez prawa jazdy

21 marca inspektorzy z oddziału terenowego w Pile zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do polskiego przewoźnika. Podczas pobierania dokumentów do kontroli inspektorzy poczuli od kierowcy wyraźną woń alkoholu…

bez_prawa_jazdy_pod_wplywemW związku z powyższym przebadano kierowcę alkotestem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Podczas pierwszego pomiaru wynik wyniósł 0,36 mg/l, drugi pomiar po 10 minutach wyniósł 0,35 mg/l. Podczas dalszych czynności kontrolnych okazało się, że kierowca nie posiada przy sobie prawa jazdy. Kierowca oświadczył, że wcześniej stracił „prawko” za jazdę pod wpływem alkoholu.

Kierowcę przekazano do dalszych czynności wezwanemu na miejsce patrolowi Policji z KPP Piła. Ponadto zatrzymano 2 dowody rejestracyjne z powodu braku wymaganych badań technicznych, a pojazd skierowano na parking strzeżony wyznaczony przez Starostę.

Źródła: WITD Wrocław, WITD Poznań