WITD Wrocław: Jazda na śpiocha, która mogła skończyć się tragicznie

Komunikaty WITD traktują zwykle o przewinieniach takich jak oszukiwanie tachografu, czy jazda przeładowanym pojazdem. Ostatnio na stronie internetowej WITD we Wrocławiu pojawił się jednak także komunikat dotyczący bardzo poważnego wypadku, do którego doprowadził niewyspany kierowca. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych:

witd_wroclaw_jazda_na_spiochaW dniu 16.04.2014r. o godzinie 4:00 na drodze krajowej nr 3 niedaleko Mieszkowa (powiat polkowicki)  kierujący ciągnikiem siodłowym z naczepą, zasnął za kierownicą i zjechał z jezdni do rowu, zatrzymując się na drzewie. W wyniku uderzenia ciągnik rozpadł się na części. Kierowca został ranny i przewieziony do szpitala. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego wezwani na miejsce zdarzenia przez Policję przeanalizowali czas pracy kierowcy. W wyniku kontroli wykresówek ustalono, iż kierowca rozpoczął prowadzenie pojazdu  w niedzielę 13.04.2014r. i  do momentu wypadku nie wykonał prawidłowego odpoczynku, co było bezpośrednią przyczyną zaśnięcia za kierownicą. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, iż kierowca próbował ukrywać swój czas pracy poprzez całkowite lub częściowe niewypełnianie wykresówek, jednocześnie na innych wyrysowując odręcznie odpoczynek. W sprawie zabezpieczono materiał dowodowy, który będzie podstawa do prowadzenia dalszego postępowania.

Inspektorzy Dolnośląskiego WITD  coraz częściej wzywani są do wypadków z udziałem ciężarówek i autobusów. Przyczyn takich zdarzeń należy upatrywać nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych mogących wystąpić na drodze, ale też wynikają one ze zwykłego przemęczenia.  Kierowcy często starają się ukryć faktyczny czas pracy, wprowadzając nieprawdziwe informacje na wykresówki, czy używając urządzeń powodujących zapis w tachografie odpoczynku, podczas gdy pojazd w rzeczywistości jest w ruchu.

W opisywanej sytuacji, za wielkie szczęście należy uznać, iż kierowca zasypiając zjechał do rowu, a nie na przeciwległy pas ruchu.

Źródło: WITD Wrocław