WITD Szczecin: Kolejne przeładowane auta dostawcze

WITD w Szczecinie zatrzymało na S3 kolejne przeładowane auta dostawcze. Na fotografiach widzimy ważącego 5,1 tony Craftera, który tak naprawdę nie był szczególnie przeładowany, skoro to wersja na bliźniakach. Problemem było oczywiście 3,5 tony wpisane w dowód. Drugim pojazdem był natomiast Ducato z „kurnikiem”, który zabrało na plecy o 900 kg za dużo. Zapraszam do lektury komunikatu:

witd_szczecin_przeladowane_dostawcze

Dnia 12 maja br. podczas kontroli drogowych prowadzonych na drodze S3 przez inspektorów z WITD w Szczecinie , na podstawie danych uzyskanych z systemu preselekcji ujawniono kolejne dwa znacznie przeładowane „dostawczaki”.

Dopuszczalna masa całkowita każdego pojazdu nie powinna przekraczać 3500 kg, natomiast po zważeniu okazało się, że pierwszy pojazd  razem z ładunkiem elementów aluminiowych ważył 5100 kg, czyli o 1,6 tony za dużo. Kierowcę ukarano mandatem w wysokości 500zł za umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób powodujący przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej  ładowności i zakazano dalszej jazy do momentu osiągnięcia przez pojazd wymiarów normatywnych. Po około 2  godzinach dojechał dodatkowy pusty samochód,  na który kierowcy wspólnie przeładowali część towaru z przeciążonego pojazdu.

W drugim samochodzie przewożone były  kwiaty w doniczkach z Dolnego Śląska do odbiorców w Szczecinie. Wynik ważenia to 4400kg masy rzeczywistej tj. 0,9 t za dużo. Kierowcę ukarano również mandatem 500zł i zakazano dalszej jazy do momentu osiągnięcia przez pojazd wymiarów normatywnych. Do kierowcy w niespełna godzinę dojechał inny  pojazd , na który kierowcy przeładowali część kwiatów.

Niestety,  obserwujemy na naszych drogach bardzo niebezpieczny proceder mający wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przeciążony pojazd  zachowuje się inaczej podczas manewru hamowania czy na łuku drogi, o czym kierowcy powinni pamiętać przy załadunku swoich samochodów. Jest to również przejaw nieuczciwej konkurencji wobec licencjonowanych przewoźników, którzy w swojej działalności wykorzystują pojazdy o DMC ponad 3,5 t, bo takimi pojazdami należałoby przewieźć kontrolowane ładunki.

Źródło: WITD Szczecin