WITD w Poznaniu: Kierowca tak zagapił się na funkcjonariuszy, że prawie w jednego z nich wjechał

Każdemu zdarza się czasami zagapić lub zamyślić, szczególnie po wielu godzinach nużącej jazdy. Gorzej, jeśli zagapimy się tak przy patrolu Inspekcji Transportu Drogowego, na milimetry unikając wypadku oraz rozjechania funkcjonariusza. Taka właśnie historia przydarzyła się natomiast kierowcy czerwonego DAF-a z cysterną, o czym traktuje poniższy komunikat autorstwa WITD w Poznaniu:

witd_poznan_o_krok_od_tragedii

Chwila nieuwagi kierowcy cysterny mogła kosztować życie inspektora. W trakcie jazdy kierowca nagle zjechał na pobocze drogi, na którym inspektorzy WITD w Poznaniu przeprowadzali kontrolę zespołu pojazdów. Jeden z naszych kolegów zdołał w ostatniej chwili odskoczyć przed nadjeżdżającym pojazdem unikając w ten sposób zderzenia. Na szczęście nikt nie został ranny.

W piątek pełniąc obowiązki służbowe na drodze krajowej nr 10 w miejscowości Piła inspektorzy zatrzymali do kontroli zespół pojazdów przewożący towary niebezpieczne. Podczas wykonywania czynności kontrolnych niespodziewanie na pas oddzielający jezdnię od punktu kontrolnego zjechał ciągnik siodłowy z cysterną należący do polskiego przewoźnika. Kierowca oświadczył, że zapatrzył się na kontrolującego inspektora i nie zauważył, że pojazdy jadące przed nim zaczęły się zatrzymywać. Chcąc uniknąć kolizji kierowca zdecydował zjechać na prawo, gdzie znajdował się kontrolowany pojazd.

Wezwany na miejsce patrol Policji z pilskiej drogówki sporządził protokół ze zdarzenia drogowego i ukarał kierowcę mandatem karnym. Inspektorzy poddali nierozważnego kierowcę szczegółowej kontroli, podczas której stwierdzono, że kierowca od ponad dwóch godzin poruszał się pojazdem bez umieszczonej w tachografie karty kierowcy. Kierowca nie rejestrował na karcie swojej aktywności, ponieważ jak zeznał chciał „przyoszczędzić czasu” na popołudniowy wyjazd do Niemiec. Analiza danych z tachografu cyfrowego wykazała, że w kontrolowanym okresie wielokrotnie pojazd poruszał się bez zalogowanej karty kierowcy.

Za stwierdzone naruszenie kierowcę ukarano mandatem karnym, a wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne. Do odpowiedzialności pociągnięta zostanie również osoba zarządzająca transportem w przedsiębiorstwie.

Apelujemy do kierowców i innych uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności, rozsądku i wyobraźni. Pamiętajmy chwila naszej nieuwagi może kosztować kogoś życie!

Źródło: WITD Poznań