WITD Poznań: Iveco Daily, które ważyło aż 10 ton oraz sprzęt AGD, który zaskoczył swoją masą

witd_poznan_daily_sprzet_agd

Ważące sześć, czy nawet siedem ton Iveco Daily nikogo już chyba specjalnie nie dziwi. 10-tonowe wydanie to jednak rzecz naprawdę nadprzyrodzona, a właśnie taki pojazd zatrzymało do kontroli WITD w Poznaniu. Zarejestrowana na 3,5-tonowe DMC ciężarówka była jednym z dwóch przeładowanych pojazdów dostawczych, o których przeczytamy w poniższym komunikacie:

We wtorek inspektorzy WITD w Poznaniu w trakcie rutynowych czynności kontrolnych spotkali się z dwoma przykładami rażących naruszeń związanych z przeładowaniem samochodów ciężarowych powyżej 3,5t.

Wielkopolscy inspektorzy zatrzymali do kontroli dostawczy pojazd marki Iveco. Kierowcy nakazano zjazd na punkt kontrolny przy Al. Piłsudskiego. Kontrola ładowni wykazała, że przestrzeń ładunkowa pojazdu szczelnie wypełniona jest sprzętem AGD. W toku kontroli dokonano ważenia pojazdu wagami przenośnymi. Pomiary wykazały, że rzeczywista masa pojazdu wynosi 5,5 tony, co stanowi przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o 2 tony.

Kierowca oświadczył, że na obecnym stanowisku pracuje dopiero od ponad tygodnia i nie zdawał sobie sprawy, że przewożony sprzęt AGD jest aż tak ciężki… Mężczyznę ukarano mandatem karnym w wysokości 500 zł oraz zakazano kontynuowania jazdy do chwili rozładowania części towaru.

Jednak „rekordzistą” okazał się kierowca pojazdu, w którym ciężar przewożonego towaru zaskoczył samych inspektorów. Dopuszczalna masa całkowita wynosiła 3500 kg, a w rzeczywistości pojazd wraz z ładunkiem ważył 9950 kg! Oznacza to, że waga ładunku, który znajdował się na pojeździe, przekraczała prawie jedenastokrotnie dopuszczalną ładowność pojazdu.

Kierowca został ukarany mandatami karnymi za naruszenia umieszczenie na pojeździe ładunku, który powodował przekroczenie DMC lub dopuszczalnej ładowności, a także za niezabezpieczenie ładunku.

witd_poznan_daily_10_ton

Źródło: WITD w Poznaniu