WITD Poznań: Budowlana klasyka gatunku, czyli jak nie mocować ładunku

Są takie branże transportu, w których przestrzeganie przepisów byłoby postrzegane niczym przejaw ekstrawagancji, a nawet pewnej formy szaleństwa. Busy się na przykład masowo przeładowuje, na kontenerach jazda przez Niemcy na magnesie to najzwyklejsza rzecz na świecie, natomiast w transporcie materiałów budowlanych zasady mocowania ładunku po prostu nie istnieją. Przykładem na tę trzecią kategorię przewinień może być najnowszy komunikat WITD w Poznaniu:

W dniu 6 czerwca br. inspektorzy WITD w Poznaniu z oddziału terenowego w Lesznie prowadzili czynności kontrolne w Kościanie na drodze krajowej nr 5. Już w czasie dojazdu do punktu kontrolnego uwagę inspektorów zwróciły dwa pojazdy, jeden przewożący niezabezpieczony beton i krawężniki oraz drugi, którym transportowano materiały na budowę.

Pojazdy poddano ważeniu. Wyniki kontroli potwierdziły, że przewożone ładunki powodują przekroczenie dopuszczalnych norm w zakresie masy lub dopuszczalnego nacisku osi na drogę. W trakcie kontroli inspektorzy zakwestionowali również sam sposób zabezpieczenia ładunku – ładunku sypkiego nie zabezpieczono wcale, natomiast do pozostałych elementów transportu użyto zbyt małej ilości środków mocujących, które dodatkowo wykazywały nadmierny stopień zużycia.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami wszczęto postępowania administracyjne wobec przewoźników. Kierujących ukarano mandatami karnymi oraz zobowiązano do prawidłowego rozmieszczenia i zabezpieczenia przewożonych ładunków.

witd_poznan_ciezki_zle_zabezpieczony_1 witd_poznan_ciezki_zle_zabezpieczony_6 witd_poznan_ciezki_zle_zabezpieczony_5 witd_poznan_ciezki_zle_zabezpieczony_4 witd_poznan_ciezki_zle_zabezpieczony_3 witd_poznan_ciezki_zle_zabezpieczony_2

Źródło: WITD Poznań