WITD: Pomylone numery rejestracyjne oraz kierowca busa pod wpływem narkotyków

Czas na dwa kolejne doniesienia z Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. Tym razem będą to komunikaty z WITD w Poznaniu oraz w Radomiu.

1. Pomylony, czy skradziony?

8 lutego br. wielkopolscy inspektorzy prowadzili czynności kontrolne w Lesznie na drodze krajowej nr 5. Do rutynowej kontroli zatrzymano m.in. pojazd należący do wielkopolskiego przewoźnika, którym wykonywano przewóz artykułów dziecięcych z Włoch.

W ramach kontroli, inspektorzy m.in. porównywali dane w dokumentach rejestracyjnych z danymi umieszczonymi na tabliczkach znamionowych pojazdów. Kontrola wykazał, że nr VIN naczepy nie jest zgodny z numerem wpisanym w dowodzie rejestracyjnym. W związku z podejrzeniem, iż naczepa może być kradziona, o fakcie poinformowano policję.

W międzyczasie kierowca i przewoźnik wyjaśnili jednak nieprzyjemną sytuację. Weryfikacja dokumentacji w firmie wykazała, że w dniu zakupu trzech naczep pomylono tablice rejestracyjne, które zostały przykręcone do niewłaściwych pojazdów. Co więcej, przewoźnik nieświadomie użytkował je w ten sposób w ruchu międzynarodowym od ponad pół roku.

Źródło: WITD Poznań

2. Kierowca busa pod wpływem narkotyków

bus_kierowca_narkotykiW dniu 11 lutego inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Radomiu realizowali polecenie weryfikacji skargi na tzw. „busy”. Podczas kontroli należało zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów i ich niezbędne wyposażenie, trzeźwość kierowców, wymagane uprawnienia, czas pracy kierowców, przepisy transportowe, zgodność wykonywanych kursów z rozkładem jazdy oraz na to czy nie jest przewożona nadmierna liczba pasażerów.

W trakcie wykonywania czynności na dworcu w Pionkach, ustalono, iż jeden z pojazdów nie wykonuje przewozów zgodnie z rozkładem jazdy. Pojazd ten został zatrzymany do kontroli na ul. 25 czerwca w Radomiu, a inspektorzy przebadali jego kierowcę na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, otrzymując wynik 0,00 mg/l. Pojawiły się jednak podejrzenia, że kierowca jest pod wpływem środków odurzających i poinformowano o zaistniałej sytuacji funkcjonariuszy policji. W wyniku badania przeprowadzonego na Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu, w organizmie kierowcy stwierdzono ślady marihuany i amfetaminy , a ponadto, policjanci znaleźli u niego substancje zabronione.

Źródło: WITD Radom