WITD Kraków – na 84 skontrolowanych aut ciężarowych i dostawczych aż 81 było przeładowane

WITD w Krakowie może pochwalić się świetnymi statystykami skuteczności – na 84 skontrolowanych aut aż 81 faktycznie było przeładowane. Większość z nich, bo aż 70, stanowiły oczywiście pojazdy o teoretycznym DMC poniżej 3,5 tony, zaś pozostałe 11 to auta ciężarowe. Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym komunikacie, zapraszam do lektury:

W dniach 28-30 maja 2014 roku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie prowadzili czynności inspekcyjne ukierunkowane na ważenie pojazdów o masie do 3,5t. Czynności te miały na celu przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji wobec licencjonowanych przewoźników, gdyż przewóz rzeczy pojazdami nie objętymi ustawą o transporcie drogowym, a faktycznie o rzeczywistej masie większej niż 3,5 tony, taką konkurencję stanowi. Dodatkowo, pojazdy takie stwarzają ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, poprzez naruszenie konstrukcji pojazdu.

W wyniku prowadzonych działań dokonano ważenia 73 pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t., w wyniku czego aż w 70 przypadkach stwierdzono przekroczenie rzeczywistej masy całkowitej i nałożono mandaty karne na łączną kwotę 20 200 zł. Zatrzymano 9 dowodów rejestracyjnych.

witd_krakow_nieuczciwa_konkurencja
Dokonano również ważenia 11 pojazdów powyżej 3,5 t i we wszystkich przypadkach stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych mas całkowitych i nacisków na osie pojazdu. W związku z powyższym w stosunku do przewoźników zostały wszczęte postępowania administracyjne zagrożone łączną karą w wysokości 52 500 zł.

Dodatkowo, w dniu 28 maja 2014 roku podczas akcji ważenia pojazdów o masie do 3,5 t. inspektorzy WITD Kraków z Oddziału Terenowego w Nowym Targu zatrzymali pojazd marki Citroen. Podczas kontroli stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o 0,65 t .oraz brak badań technicznych pojazdu. Poza tym skontrolowano trzeźwość kierowcy. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyniosła 0,79 mg/l, co odpowiada wartości 1,59 promila alkoholu we krwi.

Źródło: WITD Kraków