WITD w Gdańsku: Nietrzeźwy poranek po „majówce”, czyli jak mieć 0,61 ‰ o 10 rano

Na stronie internetowej WITD w Gdańsku pojawił się kolejny komunikat dotyczący nietrzeźwego kierowcy. Zatrzymano go w poniedziałek rano, czyli zaraz po długim weekendzie, podczas gdy alkomat wskazał 0,61 ‰. Można więc wywnioskować, że kierowca białego MAN-a po prostu przesadził z alkoholem w weekend i nie zdążył wytrzeźwieć do poniedziałku rano. Zastanawiało mnie jednak, ile musiał on poprzedniego dnia wypić, żeby rano mieć aż tyle procentów we krwi. Postanowiłem więc zrobić mały eksperyment z wykorzystaniem jednego z wirtualnych alkomatów:

Przyjmijmy, że kierowca miał 180 cm wzrostu, ważył 85 i był najedzony. Jeśli wypiłby on między godziną 18 a 22 0,5 l wódki, następnego dnia o 10:00 alkomat powinien wskazać właśnie około 0,6 ‰. Identyczny wynik otrzymamy po wypiciu w tych samych godzinach 7 piw. Czy to dużo? To już pozostawiam do indywidualnej oceny.

Komunikat WITD Gdańsk poniżej:

witd_gdansk_nietrzezwy_po_majowceW dniu 05 maja 2014 r. o godzinie 10:15 na drodze krajowej nr 22 zespół kontrolny Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku – Oddział w Chojnicach, zatrzymał do kontroli drogowej pojazd członowy polskiego przewoźnika. Podczas prowadzonych czynności kontrolnych w zatrzymanym pojeździe inspektor transportu drogowego wyczuł woń alkoholu od prowadzącego pojazd. Kierowcę natychmiast poddano badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie urządzeniem typu alco sensor wykazało wynik 0,61 ‰. Kierowcy uniemożliwiono dalszą jazdę, o zaistniałej sytuacji niezwłocznie poinformowano funkcjonariuszy KPP Chojnice, którzy przeprowadzili dalsze czynności procesowe.