WITD Gdańsk: Zbyt ciężkie kontenery, czyli ciągnik z naczepą o łącznej masie ponad 60 ton

Na stronach internetowych WITD przez dłuższy nie pojawił się żaden komunikat dotyczący pojazdów przewożących kontenery, a jak powszechnie wiadomo, to właśnie ta grupa transportowców przoduje w przeładowywaniu aut ciężarowych. Dzisiaj WITD w Gdańsku przerwało jednak tę ciszę i opublikowało poniższy tekst, w którym przeczytamy m.in. o ponad 60-tonowym zestawie. Zapraszam do lektury:

W dniu 23 maja 2014 r. w godzinach wieczornych inspektorzy transportu drogowego z WITD w Gdańsku przeprowadzili na terenie Gdańska i Gdyni działania dynamiczne polegające na typowaniu i kontroli pojazdów przewożących kontenery 20-to stopowe, co do których istniało uzasadnione podejrzenie przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej oraz dopuszczalnych nacisków osi.

W następstwie prowadzonych działań zatrzymano do kontroli trzy pojazdy członowe, które skierowano na punkt kontroli przystosowany do ważenia pojazdów znajdujący się w Gdańsku – Złotej Karczmie.

Podczas kontroli ujawniono znaczne przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdów oraz przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej. Rekordzista ważył ponad 60 ton i przekroczył dopuszczalną masę całkowitą pojazdu o ponad 20 ton.

Podczas kontroli ujawniono również bardzo duże przekroczenia nacisków osi pojazdów członowych. Ujawniono m.in., że suma nacisków potrójnej osi nienapędowej naczepy jednego z poddanych kontroli pojazdów członowych była przekroczona o ponad 7 ton i wynosiła 31,4 tony. Obowiązujące przepisy w tym zakresie stanowią, że maksymalny nacisk potrójnej osi składowej może wynosić 24 t.

W związku ze stwierdzonymi naruszeniami obowiązujących przepisów wszczęto w stosunku do przewoźników postępowanie w przedmiocie nałożenia kary.

Źródło: WITD Gdańsk