WITD Bydgoszcz: Nieszczelna cysterna do przewozów ADR, która w każdej chwili mogła zostać rozerwana

Cysterna, na której znajduje się 4000 kg tlenu pod ogromnym ciśnieniem, to raczej niebezpieczny pojazd. Nieszczelna cysterna, z której dokładnie taki ładunek wycieka, to natomiast pojazd, który stawia nas o krok od tragedii. I właśnie taką tragedią mógł zakończyć się przejazd Renault Magnum prawdopodobnie należącego do firmy Linde. Zapraszam do lektury komunikatu WITD w Bydgoszczy:

witd_bydgoszcz_nieszczelna_cysterna_adr

W dniu 29.07.2014r. ok godz. 20:20 Inspektorzy Transportu Drogowego z Bydgoszczy pełniący czynności kontrolne na ul. Jana Pawła II w Bydgoszczy (DK 5/25) zaobserwowali wyciek towaru niebezpiecznego z przejeżdżającej obok pojazdu-cysterny.

Niezwłocznie podjęto czynności ratownicze polegające na ocenie sytuacji, ustaleniu rodzaju przewożonego ładunku, zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz poinformowania odpowiednich służb ratowniczych .

Przewożonym towarem niebezpiecznym okazało się 4000 kg tlenu w postaci skroplonej schłodzonej, który w warunkach drogowych transportowany jest pod wysokim ciśnieniem. Niewątpliwie istniało realne zagrożenie niekontrolowanym rozszczelnieniem zbiornika cysterny (rozerwania płaszcza zbiornika), które mogło zakończyć się powstaniem silnej fali uderzeniowej. Wskazać należy, iż zagrożenie było tym większe z uwagi na właściwości utleniające i w kontakcie z otwartym ogniem przewożony ładunek wzmaga palenie, co było dodatkowym zagrożeniem dla otoczenia.

Inspektorzy wykonywali czynności zabezpieczające do zakończenia akcji ratowniczo-gaśniczej. Przyczynę zdarzenia drogowego badają funkcjonariusze policji.

Źródło: WITD Bydgoszcz