WITD Bydgoszcz: Dwa kontenery, osiem osi i niebagatelne sześćdziesiąt pięć ton masy całkowitej

witd_bydgoszcz_scania_kontenery_65_ton

Ośmioosiowy zestaw to na polskich drogach raczej niecodzienna sprawa. Jest jednak kilka firm transportujących kontenery morskie, które chętnie ściągają z zachodu takie właśnie „używki”. Dlaczego? A to dlatego, że za przekroczenie dopuszczalnego DMC oraz dopuszczalnych nacisków na osie to dwie różne sprawy, za które obowiązują dwie różne kary. Wykorzystywanie aż ośmioosiowych zestawów umożliwia więc skutecznie uniknięcie jednej z owych kar, oszczędzając w razie kontroli nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. I właśnie taką „oszczędność” odnotował użytkownik 65-tonowej Scanii, którą zatrzymało bydgoskie WITD. Komunikat autorstwa inspektorów czeka poniżej:

W dniu 01.07.2014 r. około godziny 16 na autostradzie A1 – 228 km w kierunku Łodzi doszło do zdarzenia drogowego, w którym uczestniczył samochód osobowy oraz zespół pojazdów. Dokładne okoliczności zdarzenia wyjaśniają włocławscy policjanci.

Dodatkowo na miejsce wypadku drogowego, na prośbę funkcjonariuszy policji, przybyli Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, którzy przeprowadzili szczegółową kontrolę zespołu pojazdów.

W wyniku wstępnych ustaleń stwierdzono, iż kontrolowanym zespołem pojazdów przewożono 2 kontenery 20-stopowe – pierwszy kontener o masie 26000 kg, w którym przewożono płyty granitowe oraz drugi kontener o masie 22249 kg, w którym przewożono łożyska kulkowe.

W związku z podejrzeniem przekroczenia dopuszczalnych parametrów wagowych pojazd został skierowany na punkt wagowy w miejscowości Włocławek, przy drodze krajowej nr 62. W wyniku dokonanych pomiarów stwierdzono, iż kontrolowany zespół pojazdów po odjęciu dopuszczalnych błędów waży 64,85 t zatem przekraczał 40-tonową wartość dopuszczalną o 24,85 t tj. o 62,13%.

Wobec podmiotu wykonującego przewóz drogowy zostało wszczęte postępowanie administracyjne, kierowca został ukarany mandatem karnym, a pojazd został usunięty na wyznaczony parking do czasu przywrócenia mu normatywności.

Źródło: WITD Bydgoszcz