WITD Bydgoszcz: Gabaryty pojechały inną trasą, ucierpiała bramownica ISKIP

Wydawać by się mogło, że w transporcie ponadnormatywnym wszystko musi być zapięte na przysłowiowy ostatni guzik. Tymczasem na drogach nie brakuje „gabarytów”, które jeżdżą bez odpowiednich zezwoleń lub nie trzymają się wyznaczonych tras. Właśnie taki transport próbował natomiast przejechać 2 kwietnia drogą krajową nr 1 we Włocławku, co zakończyło się uszkodzenie drogowej bramownicy.

witd_bydgoszcz_bramownica_1 witd_bydgoszcz_bramownica_2
Kolumna pojazdów o szerokości 6,7 m oraz wysokości 4,65 m zahaczyła o bramownicę z systemu ISKIP (Inteligentny System Kompleksowej Identyfikacji Pojazdów), który odpowiada m.in. za monitorowanie natężenia ruchu. Konstrukcja uległa poważnemu zniszczeniu i zagrażała bezpieczeństwu przejeżdżających pod nią samochodów. W efekcie droga musiała zostać zamknięta aż do całkowitego zdemontowania niestabilnej bramownicy.

Do całego zdarzenia prawdopodobnie by nie doszło, gdyby transport poruszał się zgodnie z przepisami. Wezwani na miejsce inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego stwierdzili natomiast, że dokumentacja transportu nie przewidywała przejazdu tym odcinkiem drogi, natomiast jedna z ciężarówek w ogóle nie miała wymaganego zezwolenia kategorii VII. W efekcie przewoźnik będzie musiał pokryć wszystkie straty.

Źródło: WITD Bydgoszcz