WITD, Automobilklub oraz WORD Poznań wybrali „Wielkopolskiego Kierowcę Zawodowego”

Konkursy dla kierowców zawodowych mnożą się ostatnio w zastraszającym tempie. Volvo, Scania, Renault, Mercedes – wszyscy Ci producenci mają już w swoim kalendarzu zmagania, w których nagradzani się wyjątkowo utalentowani szoferzy. Co więcej, konkurs dla kierowców zorganizowała ostatnio nawet Inspekcja Transportu Drogowego, a konkretnie inspektorat z Poznania. Razem z Automobilklubem Wielkopolskim i WORD Poznań funkcjonariusze wręczyli statuetkę dla „Wielkopolskiego Kierowcy Zawodowego”. Finał konkursu odbył się 11 maja na Torze Poznań, zaś zwycięzcą został Paweł Kukuła.

witd_poznan_wielkopolski_kierowca_zawodowy

Pierwszym zadaniem uczestników Konkursu „Wielkopolski Kierowca Zawodowy” było rozwiązanie testu teoretycznego dotyczącego m.in. prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Do dalszego etapu zakwalifikowało się 10 kierowców.

Finaliści musieli stawić czoło kolejnym konkurencjom. Do jednej z nich należał Eco Driving, czyli styl ekonomicznego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu, który jest mniej uciążliwy dla środowiska. Do zadania uczestników należało wykonanie jednego przejazdu samochodem ciężarowym po Torze Poznań w jak najszybszym czasie spalając przy tym jak najmniej paliwa.

Dalszym krokiem przybliżającym do zdobycia tytułu „Wielkopolskiego Kierowcy Zawodowego” była konkurencja na placu manewrowym, podczas której finaliści manewrując między pachołkami i wykonując skomplikowane manewry mogli wykazać się dużą precyzją.

Ostatnią konkurencją przed którą stanęli finaliści konkursu była pierwsza pomoc. Składała się ona z części praktycznej i teoretycznej. W trakcie pierwszej z nich kierowcy musieli odpowiedzieć na pięć pytań dotyczących pierwszej pomocy. W części praktycznej uczestnicy mieli za zadanie pomóc osobie nieprzytomnej znajdującej się w pomieszczeniu.

Bezkonkurencyjny okazał się 26-letni Paweł Kukuła, który zarazem był najmłodszym uczestnikiem konkursu. Otrzymał tytuł „Wielkopolskiego Kierowcy Zawodowego” z rąk Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka, patrona honorowego konkursu oraz Sławomira Nastała Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Paweł Kukuła jest pracownikiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Jego największym hobby jest motoryzacja. Na pytanie dlaczego wziął udział w konkursie odpowiedział: – Chciałbym cały czas rozwijać swoje umiejętności zawodowe. Udział w konkursie był również fantastyczną formą zabawy. Mam nadzieję obronić tytuł Wielkopolskiego Kierowcy Zawodowego za rok.

– Celem Konkursu Wielkopolski Kierowca Zawodowy jest podnoszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podejmowanie inicjatyw w zakresie rozwoju kwalifikacji zawodowych kierowców, a także krzewienie idei trzeźwości, podnoszenie kultury jazdy. Ponadto konkurs stanowi doskonałą okazję do integracji i wspólnej zabawy. Mam nadzieję, że w jeszcze większym gronie spotkamy się za rok! – podsumowuje Sławomir Nastał Wielkopolskie Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, organizator wydarzenia.

Pełna galeria zdjęć z konkursu znajduje się TUTAJ. Źródło: WITD Poznań, zdjęcie: Marcin Kubel