Wirtualne płatności na prywatnym odcinku A1 – nowy system nie dla samochodów ciężarówych

Pozatransportowe media z zachwytem rozpisują się o nowym systemie płatności na prywatnym odcinku autostrady A1. Już od 1 lipca, na wszystkich bramkach między Nową Wsią a Rusocinem, opłat dokonamy w sposób wirtualny, bez użycia bilecików. Jest tylko jeden problem – z udogodnienia nie skorzystają użytkownicy samochodów ciężarowych.

Nie ma wątpliwości, że nowy system usprawni dokonywanie opłat. Kierowcy dysponujący aplikacją AmberGo wjadą na autostradę poprzez dedykowaną bramkę. Aplikacja przekaże wówczas odpowiedni sygnał, wraz numerem rejestracyjnym pojazdu. Następnie przez dedykowaną bramkę wyjedziemy z autostrady, aplikacja zgłosi to do systemu, a opłata zostanie pobrana z karty płatniczej użytkownika.

Niestety, twórca systemu zastrzega, że z aplikacji AmberGo będą mogli korzystać tylko użytkownicy samochodów kategorii 1. Będą to więc samochody o dwóch osiach, bez przyczepy i bez bliźniaczego ogumienia. Innymi słowy, mowa o autach osobowych oraz części samochodów dostawczych. Natomiast wszystkie większe pojazdy dalej będą musiały stać w kolejkach, by uiścić opłatę w tradycyjny, znacznie bardziej czasochłonny sposób.