Wirtualne kontrole i „zatrzymywanie” dowodu rejestracyjnego już od października tego roku

Najprawdopodobniej od 1 października dowód rejestracyjny oraz polisa OC nie będą wymagane przy policyjnej kontroli. Nie jest to jeszcze data w stu procentach potwierdzona, ale wszystko wskazuje na to, że uda się jej dotrzymać.

Jak podaje „RMF FM”, ostateczny termin poznamy w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. W chwili obecnej trwają jeszcze ostatnie przygotowania, dotyczące praktycznych możliwości kontroli. Do końca czerwca rząd ma uzgadniać sprawę z odpowiednimi służbami, a następnie wyda w sprawie oficjalny komunikat. Będzie on zawierał datę wejścia nowych zasad w życie.

Ponadto rząd pracuje już nad kolejnymi nowościami. Ma być to między innymi zwolnienie z konieczności posiadania przy sobie prawa jazdy. To już jednak pieśń dalszej przyszłości, jako że odpowiednich narzędzi nie uda się przygotować przed końcem tego roku.

Wśród nowych propozycji mam też możliwość rejestrowania nowych samochodów przez dealerów. Ma to usprawnić odbiory pojazdów, ograniczając przy okazji obłożenie wydziałów komunikacji. Do września rząd ma natomiast zadecydować, czy młodzi kierowcy zostaną objęci okresami próbnymi. Jeśli tak się stanie, przez pierwsze kilka miesięcy posiadania kategorii B, nie będzie można zatrudniać się w charakterze kierowców. Młodych kierowców miałyby też dotyczyć restrykcyjne limity wykroczeń oraz obowiązkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa.

W kwestii dowodów rejestracyjnych:

Warto tutaj przypomnieć, że „wirtualne” kontrole dowodów rejestracyjnych będą niemałą zmianą. Po ich wprowadzeniu, łatwiej będzie walczyć z pojazdami znajdującymi się w bardzo złym stanie technicznym. Policja otrzyma też nowe narzędzie w walce z tuningiem. Wszystko dlatego, że nieokazanie dowodu rejestracyjnego w czasie kontroli przestanie chronić nas przed jego zatrzymaniem.

Wykrywając istotne usterki lub nielegalne modyfikacje, policjant wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów odpowiednią adnotację. Będzie ona równoznaczna z dzisiejszym zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Oznacza to więc, że będziemy musieli udać się na przegląd techniczny i udowodnić naprawienie usterek lub zdjęcie nielegalnych elementów tuning. Dopiero wtedy będzie można ubiegać się o usunięcie adnotacji z systemu.

Jeśli natomiast tego nie zrobimy, przy każdej kolejnej kontroli drogowej adnotacja wyświetli się w systemie. To natomiast będzie jednoznaczne z natychmiastowym zakazem kontynuowania jazdy.