Co wiesz o niemieckiej emeryturze i podatkach?

Publikacja na zamówienie

Czy trudno starać się o niemiecką emeryturę i czy w ogóle warto? Jaki wiek należy osiągnąć, aby uzyskać emeryturę w Niemczech? Co powinieneś wiedzieć o podatkach w Niemczech, ile płacisz i za co? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w tym artykule.

ASMO Solutions to agencja zatrudniająca kierowców w Niemczech. Posiadamy swoją siedzibę w Polsce oraz w Hamburgu. Od ponad 10 lat opiekujemy się wszystkimi sprawami formalnymi zatrudnianych kierowców. Pomagamy w uzyskaniu świadczeń emerytalnych, odprowadzamy odpowiednie składki oraz opłacamy podatki. Zachęcamy wszystkich kierowców do zapoznania się z obowiązującymi przepisami. Podpowiadamy za co można otrzymać zwrot podatku oraz jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać emeryturę w Niemczech.

1. Minimum 12 miesięcy zatrudnienia oraz spełnienie warunków „Wartezeit” — czyli przynajmniej 5 lat czasu oczekiwania

Jeśli chcesz otrzymać niemiecką emeryturę powinieneś pozostawać w obowiązku pracy w Niemczech przez okres minimum 12 miesięcy oraz spełnić warunek minimalnego 5 letniego czasu oczekiwania („Wartezeit”). Jeśli pracowałeś mniej niż 12 miesięcy, odłożone w tym czasie składki zostaną dodane do emerytury w kraju zamieszkania.

Wartezeitjest to czas, w którym opłacane były minimalne składki na ubezpieczenie emerytalne. W ten okres wliczany jest m.in. okres w którym pracownik otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek chorobowy, okres wychowawczy dziecka, w Niemczech przysługuje 10 lat na każde dziecko dla każdego z rodziców wyjaśnia Aleksandra Sawicka, odpowiedzialna za procesy rekrutacyjne w ASMO Solutions.

2. Jaki wiek emerytalny obowiązuje w Niemczech?

W Niemczech wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany. Na dzień dzisiejszy to 67 lat dla kobiet i dla mężczyzn.

— Jednak jeśli przepracowałeś w Niemczech 45 lat lub urodziłeś się przed rokiem 1947 oraz spełniasz wszystkie warunki niezbędne do otrzymania niemieckiej emerytury obowiązują Cię zasady sprzed reformy, czyli emeryturę możesz otrzymać po skończonych 65 roku życia — wyjaśnia ekspert ASMO Solutions.

3. Ile lat należy przepracować, aby móc otrzymać emeryturę?

Przepracowanie w Niemczech już 5 lat gwarantuje otrzymywanie świadczeń emerytalnych., ale oczywiście nie będą one zbyt wysokie.

— Warto dodać, że emeryci w Niemczech mogą dorabiać do emerytury. Jednak w przypadku przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego maksymalna wysokość wynagrodzenia, jaką mogą wówczas pobierać to kwota 450 euro, — uzupełnia ekspert z ASMO Solutions, agencji zatrudniającej kierowców w Niemczech.

4. Jaka jest wysokość niemieckiej emerytury?

W Niemczech nie ma emerytury minimalnej, a wysokość wynagrodzenia emerytalnego jest obliczana w sposób punktowy, zgodnie z wysokością zarobków.

5. Jak uzyskać emeryturę w Niemczech? Czy to proces automatyczny?

Nie. Niemiecka emerytura nie jest przydzielana z automatu. Niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Chodzi o niemiecki odpowiednik numeru PESEL. Bez „SV-Nummer” kierowca lub inny pracownik zatrudniony w Niemczech nie otrzyma emerytury.

— Warto skrupulatnie zbierać wszystkie potwierdzenia wypłat wynagrodzenia, czyli  „Lohnabrechnung”, świadectwa pracy oraz potwierdzenia zgłoszenia do ubezpieczenia. Kiedy przyjdzie czas na złożenie wniosku o emeryturę będzie łatwiej udowodnić okresy składkowe, — dodaje ekspert zatrudnienia z ASMO Solutions.

Warto wiedzieć! Emerytura bez problemu może być przelewana do dowolnego kraju unii europejskiej, ważne jest aby dostarczyć numer konta do „Deutsche Rentenversicherung”.

6. Jak otrzymać zwrot podatku?

8.354 €, dla każdej grupy podatkowej — tyle wynosi kwota wolna od podatku w Niemczech. Od pozostałego przychodu naliczane są podatki, dlatego warto wiedzieć, co można sobie od tego podatku odliczyć, aby przy rozliczeniu otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

7. Do rozliczenia będą potrzebne odpowiednie dokumenty:

  • Lohnsteuerbescheinigung (karta podatkowa) – jeżeli jej nie posiadamy wystarczy odcinek wypłaty (ostatniej) -Lohn und gehalt Abrechnung.
  • Zaświadczenie UE/EOG wydawane przez polski Urząd Skarbowy.
  • Inne dokumenty potwierdzające koszty związane z pracą w Niemczech.

Wszystkie te dokumenty wraz z wypełnionymi formularzami należy złożyć w niemieckim Urzędzie Skarbowym, w ciągu 3 miesięcy Urząd wydaje decyzję o przysługującym (bądź nie przysługującym) zwrocie podatku.

8. Do najczęstszych kosztów zaliczyć można:

• składki członkowskie w związkach zawodowych;
• koszt poniesione przy poszukiwaniu pracy;
• wydatki na kształcenie;
• koszty podróży;
• prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego;
• odzież robocza;
• opłaty za prowadzenie konta;
• przeprowadzka (z powodu zawodowego);
• narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonywania pracy;
• składki na prywatne ubezpieczenie (np. na życie);
• alimenty;
• 30% opłat za szkołę dzieci;
• datki na kościół lub np. partie polityczne;
• koszty na leki.

Rozważasz zatrudnienie w Niemczech, chcesz odkładać składki emerytalne? Skontaktuj się z nami i podejmij zatrdunienie jako kierowca w Niemczech. Aktualne oferty pracy znajdziesz na naszej stronie internetowej https://asmo-solutions.pl/oferty-pracy-niemcy/.