OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 18 Wrzesień, 2018

Wielton przejmuje brytyjskiego producenta naczep i zabudów, znacznie rozszerzając swoją ofertę

Jeśli po Brexicie sprzedaż pojazdów do Wielkiej Brytanii będzie utrudniona, Grupa Wielton prawdopodobnie nie będzie musiał się tym martwić. Wieluńska firma właśnie bowiem poinformowała, że przejmuje brytyjskiego producenta o nazwie Lawrence David.

Lawrence David to jeden z wiodących brytyjskich wytwórców naczep oraz zabudów. Przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę w Peterborough i rocznie dostarcza na rynek około 3,5 tys. pojazdów. Wśród nich są między innymi konstrukcje typowo brytyjskie, jak podwyższone naczepy z dwoma pokładami. Są też typowe dla Brytyjczyków zabudowy na “solówki” z opływowym dachem, czy też dopuszczone do ruchu na Wyspach naczepy 15,65-metrowe. Mówiąc więc krótko, sporo tutaj rozwiązań, których producenci spoza Wielkiej Brytanii nie oferują.

Wracając natomiast do samego Wieltonu. Polska firma jeszcze przed końcem października stanie się właścicielem 75 proc. udziałów w Lawrence David. Wartość tej transakcji to około 125 mln złotych. Pozostałe 25 proc. udziałów ma natomiast zostać przejęte do roku 2022. Ile wówczas zapłaci Wielton, to zależy od przyszłej sytuacji finansowej Lawrence David.

Co to oznacza dla Brytyjczyków? Zgodnie z zawartą umową, Lawrence David ma kontynuować swoją działalność, a nawet zachować obecną kadrę kierowniczą. Wszystko ma się jednak odbywać przy współpracy z Wieltonem, a więc można spodziewać się wspólnych rozwiązań technicznych, czy też wspólnie kupowanych podzespołów.

Jeśli natomiast chodzi o sam Wielton, to polska firma będzie mogła określić się prawdziwą europejską potęga. Trzeba bowiem przypomnieć, że w minionych latach Wielton przejął włoskie marki Viberti oraz Cardi, niemiecką firmę Langendorf oraz francuską Fruehauf.

Ten wpis ma 24 komentarzy

 1. omen napisał(a):

  GRATULACJE !!!! Polska marka mocno rozpycha się w Europie. Brawo

 2. Dawid napisał(a):

  Tak trzymać!!!

 3. Karol napisał(a):

  Podstawą ekonomii- kupować kupować i jeszcze raz kupować. I zarówno to, co upada i to, co jest konkurencja. To najprostsza droga do stania się miliarderem.

 4. rs7 napisał(a):

  Noooo a za pare lat jak juz osiagna plan , to wszystko sprzedadza chinczykom i tyle bedzie z polskiej marki.

 5. Stassss napisał(a):

  Cos wspanialego o to chodzi

 6. adam napisał(a):

  Brawo ! tak trzymać polskie firmy !!

 7. Dawid napisał(a):

  Może wreszcie polskie firmy transportowe zaczną kupować polskie naczepy i przestaną wkładać Niemcom pieniądze do kieszeni, osobiście ciągam Wieltona i nie jest to dla mnie zadna ujma, a wręcz przeciwnie.

 8. Felo napisał(a):

  Tylko żeby nie skończyło się tak samo jak z Solarisem. Im też ładnie szło…

  • Madmike napisał(a):

   Człowieku,to są prywatne przedsiębiorstwa i mogą robić co ueażają.Co do Solarisa, państwo Olszańscy to ludzie w podeszłym wieku.Nie mają dzieci,pan Olszański ciężko chory zmaga się z nowotworem więc komu mają to przekazać. Poza tym żadna polska firma nie przystąpiła do przetargu.A z tego co widać,gdy państwo przejmuje jakieś przedsiębiorstwo to zaraz upada.

 9. Anonim napisał(a):

  Rozumiem że inwestycje to podstawa. Tylko szkoda że zapominają o szacunku dla pracowników. Bo gdyby nie oni to by palcem do d…. nie trafili

 10. Michal napisał(a):

  Ja zanim nie uzytkowalem Wielton chwalilem niemieckie. Mam teraz Wieltona…. Dla mnie najlepsza ! Nawet fakt ze jest to Polski sprzet mnie cieszy. Jak ja bym chcial jezdzic Jelczem…. Niestety jak koledzy pisza… Kto iwie co bedzie dalej? Ekonomia jest okrutna. Jeden dobry kontrakt z Chin i po wszystkim. Oby nie !

 11. Seba napisał(a):

  Mogli by w tym Wieltonie oprócz wielkich transakcji pokusić się jeszcze o własne podzespoły do swoich produktów. Choćby osie, bo na chwilę obecną pojazdy Wieltonu to nic innego jak montaż podzespołów z przywiezionych z Niemiec.

 12. Grzebien napisał(a):

  Ciekaw jestem czy tam pracujacy ludzie beda miec polskie umowy o prace oraz polskie zarobki 🙂 hehe

 13. Ucando napisał(a):

  Jeden z największych i najpopularniejszych producentów. Ciekawe co z tego wyjdzie, bo branża ciężarowa też się bardzo prężnie rozwija i widać mnóstwo inspirujących pomysłów, które pewnie kiedyś wejdą w życie.

 14. Dawid napisał(a):

  Filipie wracaj do nas, bo nie ma po co na internet wchodzić.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.