Wielton będzie budował montownię w Afryce Zachodniej, zakładając spółkę w Wybrzeżu Kości Słoniowej

wielton_burkina_faso_1

Firma Wielton kontynuuje swoją międzynarodową ekspansję. Tym razem producent naczep i zabudów z Wielunia pokusił się na rynek Afryki Zachodniej, zakładając spółkę Wielton Africa w Abidżanie, czyli największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej. Trudno tutaj przy okazji nie zauważyć, że Wielton jest już właścicielem lidera francuskiego rynku naczep, czyli firmy Fruehauf, natomiast teraz inwestuje w byłych francuskich koloniach, tradycyjnie importujących ogromne ilości francuskiego sprzętu.

Wielton wynegocjował sobie bardzo dobre warunki w ramach Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Monetarnej. Dla przykładu, Wielton Africa ma być przez aż 7 lat zwolniony z płacenia podatku dochodowego. Jeśli natomiast chodzi o inwestycję docelową, to mowa tutaj o 1,5 miliona euro, za które Wielton ma zbudować w Wybrzeżu Kości Słoniowej montownię. Plany na pierwsze lata zakładają, że rocznie wprowadzi ona na afrykański rynek około 1000 produktów. Zdaniem zarządu z Wielunia, liczba ta powinna z czasem rosnąć, jako że zachodnie wybrzeże Afryki to rynek o ogromnym potencjale. Choć z drugiej strony, w oficjalnej informacji na ten temat firma nie ukrywa, że  inwestycja jest obciążona ryzykami wynikającymi ze specyfiki rynków afrykańskich, które mogą wpływać na przebieg i końcowe efekty inwestycji.

Warto dodać, że polskie naczepy już od jakiegoś czasu jeżdżą po drogach, czy też bezdrożach Afryki Zachodniej. W ubiegłym roku pisałem bowiem o dostarczeniu aż 40 wywrotek marki Wielton do Burkina Faso. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.