Wielkie inwestycje na granicy Bułgarii oraz Turcji – powstanie nawet nowa droga

Według statystyk z 2023 roku, Turcja stała się już piątym największym partnerem handlowym dla krajów Unii Europejskiej. Wiele wskazuje też na to, że na pograniczu Turcji oraz Bułgarii wkrótce będzie rozpoczynała się strefa Schengen (jako że Bułgarię przyjęto już do Schengen lotniczego oraz morskiego). Tym ciekawsze są więc nowe plany dotyczące przejścia Kapitan Andreewo.

Bułgarski rząd ogłosił cały szereg inwestycji, które mają zostać zrealizowane właśnie na granicy z Turcją. Pierwszą z nich będzie rozbudowa terminala granicznego Kapitan Andreewo, by zwiększyć przepustowość samochodów ciężarowych. Drugą będzie postawienie nowego, sąsiedniego terminala, który przejmie część natężenia ruchu. Trzecia inwestycja, o chyba najciekawszym charakterze, ma przybrać formę około 80-kilometrowej drogi ekspresowej, poprowadzonej wzdłuż bułgarsko-tureckiej granicy. Dzięki temu ciężarówki mają mieć możliwość szybkiego przemieszczenia się z Kapitan Andreewo do mniejszego przejścia Lesowo.

Powyższy plan został już przedstawiony ambasadorowi Turcji i ma być realizowany przy obustronnej współpracy. Jak natomiast będzie wyglądał jego harmonogram? Wiadomo, że jako pierwsza realizowana zostanie przebudowa przejścia Kapitan Andreewo. Wykonawca zostanie tam wybrany już w ciągu najbliższego miesiąca. Za to dla budowy wspomnianej drogi ekspresowej nie podano jeszcze żadnego konkretnego terminu.