Wielki konwój ciężarówek z darami na Białoruś – jechała policja, straż pożarna i graniczna

Jadąc w mijającym tygodniu na Wschód, można było zobaczyć wyjątkowy konwój pojazdów. Łącznie 47 pojazdów – w tym 23 ze straży pożarnej, 12 z policji oraz 12 ze straż granicznej – zawiozło pomoc humanitarną na Białoruś.

O pomoc poprosili sami Białorusini, mając ogromny problem z pandemią koronawirusa. Polska odpowiedziała na to wezwanie, w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej. Nasze władze postanowiły przekazać 1 milion maseczek medycznych, 4 miliony maseczek ochronnych, 250 tys. litrów płynów dezynfekujących, 50 tys. kombinezonów i fartuchów, 20 tys. przyłbic, 21 tys. opakowań leków i 30 respiratorów.

By dostarczyć tę pomoc na Białoruś, w tym między innymi do Mińska oraz Grodna, zebrano wszystkie wspomniane na wstępie pojazdy. Ich różnorodność była naprawdę imponująca, od lekkich DAF-ów LF z policji i straż granicznej, po typowo terenowe Scanie oraz MAN-y ze straży pożarnej. Strażacy przygotowali także ciągniki siodłowe z kurtynowymi naczepami, w tym między innymi Iveco Stralis, Renault Premium i Renault Magnum, zazwyczaj widywane z cysternami.

Obsługą konwoju zajęło się 96 funkcjonariuszy, reprezentujących wszystkie wymienione powyżej służby. Konwój podzielono też na pięć kolumn, pilotowanych przez policyjne radiowozy. A jak wyglądała jedna z takich grup, możecie zobaczyć poniżej, na zdjęciach od Czytelnika Szymona. Spotkał on te pojazdy na terminalu granicznym w Kuźnicy.

Na koniec też dodam, że część strażackich ciężarówek dopiero co wróciła z innej zagranicznej trasy. Był to przejazd do kilku krajów bałkańskich, zrealizowany w maju i opisywany w następującym artykule: Konwój strażackich zestawów z naczepami, na trasie między Polską a Bałkanami