Wielka, pocztowa inwestycja w naczepy z dwoma pokładami – ma ich być nawet 550 sztuk

Popularność handlu internetowego bije wszelkie rekordy. A to oznacza jeszcze więcej pracy dla operatorów pocztowych oraz kurierskich. Jak więc radzić sobie z tym problemem? Belgijska poczta znalazła rozwiązanie, szykując wielką inwestycję w specjalistyczne naczepy.

Będą to pojazdy z niezależnym zawieszeniem każdego koła oraz aż dwoma pokładami, w tym dolnym położonym zaledwie 40 centymetrów nad ziemią. Każdy z dwóch pokładów będzie miał po 1,8 metra wysokości, a łącznie zmieści się na nich 70 wózków z przesyłkami. To o 60 proc. więcej niż w zwykłej naczepie, zabierającej 44 wózki. A że przesyłki pocztowe nie należą do ładunków ciężkich, nie powinno być przy tym problemów z ładownością.

Pierwsze pięć naczep zostało już odebranych. Do końca bieżącej dekady będzie ich 320, natomiast kolejne dziesięć lat ma przynieść jeszcze kolejne 130 egzemplarzy. Łącznie będzie to więc 550 dwupokładowych naczep, czyniąc Bpost jednym z największych użytkowników takich pojazdów w całej Europie.

A wszystko po to, by odnotować olbrzymie oszczędności? Szacuje się, że 320 dwupokładowych naczep pozwoli oszczędzić około 400 tras dziennie. I co ważne, wyliczono to już po uwzględnieniu szacowanego wzrost ilości przesyłek na rok 2030. W skali pełnych dwunastu miesięcy szacuje się zaś przejechanie o 11 milionów mniej kilometrów, wyemitowanie o 10 tysięcy ton mniej CO2.