Wielka kontrola „leśników” w Opolskiem: waga i stan techniczny 29 zestawów

Opolskie oddziały ITD oraz Straży Leśnej przeprowadziły w ubiegłym tygodniu wspólną akcję kontrolną. Trwała ona przez aż pięć dni, od 8 do 12 lipca, łącznie obejmując 29 ciężarówek przeznaczonych do transportu drewna.

Zatrzymywane pojazdy sprawdzano na kilka sposobów. Przede wszystkim kontrolowano objętość przewożonego drewna, wszak w transporcie leśnym funkcjonuje oficjalny przełącznik 1 m3 danego gatunku drewna na uśrednioną masę (co pozwala na teoretyczne kontrole masy całkowitej). Gdy natomiast dokumentacja mogła wskazywać na przeładowanie lub wyglądała po prostu podejrzanie, ciężarówki były poddawane ważeniu. Dokonywano tego nie tylko z ładunkami, ale też na pusto, by upewnić się, czy informacje dotyczące ładowności nie zostały w dowodach rejestracyjnych nielegalnie zawyżone. Poza tym inspektorzy sprawdzali też stan techniczny pojazdów, poszukując usterek oraz braków.

Wyniki? Spośród 29 zatrzymanych ciężarówek, aż 26 okazało się przekraczać dopuszczalne normy. Z tego w 8 przypadkach przeładowanie uznano za celowe, jako że po przeliczeniu objętości ładunku przez ustawowo uśrednioną masę drewna, ładowność zestawu okazywała się niewystarczająca. W tych 8 przypadkach wszczęte zostały postępowania administracyjne.

Do tego wszczęto 11 postępowań za inne wykroczenia z ustawy o transporcie drogowym, a także zabrano 6 dowodów rejestracyjnych. Te ostatnie zatrzymano za brak badań technicznych, uszkodzone elementy oświetlenia, wycieki, brak tablicy rejestracyjnej oraz niezgodność stanu faktycznego pojazdu z danymi w dowodzie rejestracyjnym.

Rekordzistą całej akcji okazał się zestaw zatrzymany w miejscowości Piotrówka, na drodze wojewódzkiej nr 426. Trzyosiowa Scania R590 z trzyosiową przyczepą na bliźniakach okazała się ważyć wraz z ładunkiem aż 64,45 tony, a jej podwójna oś napędowa była przeciążona o 5,9 tony. Co więcej, by umożliwić zabieranie większej ilości drewna, zestaw miał bardzo znacząco zaniżoną masę własną, o aż 11 ton.

Oto komunikat WITD Opole:

W dniach 8-12 lipca w działaniach ukierunkowanych na kontrolę przewozu drewna, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu we współpracy ze Strażą Leśną z województwa opolskiego prowadzili wzmożone działania kontrolne.

Na drogach województwa opolskiego inspektorzy skontrolowali łącznie 29 zestawów załadowanych drewnem, z czego tylko w 3 przypadkach kontrolowane pojazdy okazały się normatywne. W pozostałych przypadkach kierowcy zostali zobligowani do przeładunku nadmiaru przewożonego drewna i doprowadzeniu pojazdu do normatywności.

Niechlubnym rekordzistą prowadzonych działań okazał się zespół pojazdów skontrolowany na punkcie kontrolnym w miejscowości Piotrówka przy drodze wojewódzkiej nr 426, wynik uzyskany na inspekcyjnych wagach pokazał, że pojazd waży 64.45t i przekracza dopuszczalne wartości maksymalnej masy całkowitej 40 t o 24.45 t. Dodatkowo zespół pojazdów był za długi oraz przekroczone były naciski na podwójną oś napędową o 5.9 t. nieprawidłowa była również masa własna wpisana w dowodzie rejestracyjnym, która była zaniżona o 11t.

Podczas działań kontrolnych zatrzymanych zostało 6 dowodów rejestracyjnych (brak badań technicznych, uszkodzone światła, wycieki, brak tablicy rejestracyjnej, niezgodność danych w dowodzie rejestracyjnym) oraz nałożonych zostało 14 mandatów karnych na kierujących. Wobec przewoźników, którzy celowo załadowali za dużo drewna i nawet po uwzględnieniu przeliczeń gęstości przewożonego drewna normy nadal były przekroczone wszczęte zostanie 8 postępowań administracyjnych.  Dodatkowo inspektorzy wykryli nieprawidłowości dot. przepisów ustawy o transporcie drogowym skutkujące wszczęciem 11 postępowań administracyjnych.