Wielka kontrola ciężarowego oświetlenia – wynik lepszy niż w autach osobowych

Zdjęcie: Zentralverband Deutsches Kraftfahrzeuggewerbe

W ramach przygotowań do zimy, przez cały październik Niemcy prowadzili masowe kontrole samochodowych reflektorów. Darmowa akcja objęła całe miliony pojazdów, należących do wszystkich klas wagowych, a bardzo miłe zaskoczenie przyniosły samochody użytkowe.

Każdy samochód, który miał właściwie ustawione i odpowiednio skuteczne reflektory, otrzymał potwierdzającą naklejkę na szybę. Łącznie takich oznaczeń wydano aż 4 miliony, a wśród ciężarówek i autobusów objęło to dokładnie 73,4 procent wszystkich sprawdzonych egzemplarzy. Nie tylko był to wynik o 1,2 procent wyższy niż w przypadku aut osobowych, ale też stanowił ogromny wzrost względem lat minionych. Dla przykładu, w 2021 roku na potwierdzającą naklejkę zasłużyło tylko 67,7 procent sprawdzonych pojazdów użytkowych.

Na czym najczęściej polegały tegoroczne problemy? W przypadku 18,8 procent ciężarówek lub autobusów reflektory po prostu nie spełniały technicznych wymagań, będąc na przykład nadmiernie wyeksploatowanych. Za to w 7,5 procenta przypadków problemem okazało się niewłaściwe, zbyt wysokie ustawienie, skutkujące oślepianiem.