Wielka Brytania rozważa zmiany w systemie karania kierowców za wwiezienie do kraju imigrantów

port calais

W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się prace nad zmianą systemu karania kierowców za wwiezienie do kraju nielegalnych imigrantów. Wprowadzenie takich zmian byłoby świetną informacją dla wszystkich osób regularnie jeżdżących przez Calais, a wszystko opisuje poniższy tekst serwisu Promy24.com:

Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarów (FTA) przyjęło z zadowoleniem plany brytyjskiego rządu zakładające poprawę systemu sankcjonowania kierowców ciężarowych w zakresie przewozu nielegalnych imigrantów znalezionych w pojazdach. W wyniku stosowania obecnych przepisów za przewóz nielegalnych imigrantów, w ubiegłym roku, wpłynęło 6,6 miliona funtów do brytyjskiego skarbu państwa.

Brytyjski Home Office uruchomił sześciotygodniowe konsultacje, w których zbiera opinie na temat tego czy, a jeżeli tak, to w jaki sposób, system kar ma być zmieniony. Jednocześnie stawia przed branżą pytanie, co jeszcze może ona zaproponować, aby pomóc w zapobieganiu ryzyku przedostawaniu się nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii.

W odpowiedzi na powzięte działania FTA komentuje, że jest zadowolona z faktu, iż rząd pracuje wspólnie z branżą transportu towarowego nad poprawą sytuacji w Calais oraz zapowiada, że weźmie czynny udział w konsultacjach organizowanych przez Home Offfice w kwestii kar finansowych wobec przewoźników i kierowców.

Obecnie kara za przewóz nielegalnego imigranta to nawet 2 tysiące funtów dla prowadzącego pojazd kierowcy. FTA szacuje, że około 40 nielegalnych imigrantów dziennie przedostaje się do Dover.

Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarów podkreśla, że wysokość kar nie została zmieniona od ponad 10 lat, a nastąpił znaczny rozwój pod względem technologii zabezpieczania pojazdów, dlatego czas najwyższy na spojrzenie całościowe na system karania kierowców i przewoźników za przewóz nielegalnych imigrantów.

Przypomnijmy, że FTA przedstawiło władzom brytyjskim i francuskim pięciopostulatowy plan dla Calais:

  • Przeniesienie obozu imigrantów z dala od autostrady i Eurotunnelu;
  • Zabezpieczenie portu Calais i Eurotunnelu oraz wyznaczenie dodatkowe bezpieczne strefy parkingowe w porcie do wykorzystywania przez przewoźników;
  • Utrzymanie zaangażowania rządów brytyjskich i francuskich w zapewnienie bezpieczeństwa kierowcom korzystającym z Calais;
  • Przyspieszenie procedur rejestracyjnych i rozpatrywania wniosków o azyl przez władze francuskie;
  • Zadekretowanie portu w Calais i terenów Eurotunnelu jako obszarów niedostępnych dla jakichkolwiek strajków i protestów gospodarczych.