Węgierska ciężarówka wiozła 78 tysięcy żywych piskląt z Polski do Rosji, bez zezwolenia na kraje trzecie

wegierska_ciezarowka_z_piskletami_1

Ciekawy zestaw trafił się ostatnio pilskim funkcjonariuszom WITD w Poznaniu. Była to węgierska ciężarówka do przewozu piskląt w kontrolowanej temperaturze, transportująca zwierzęta z Polski do Obwodu Kaliningradzkiego. Specjalistyczną konstrukcję tego typu niedawno opisywałem w dłuższym tekście – TUTAJ, natomiast komunikat na temat zestawu z Węgier znajdziecie poniżej:

5 kwietnia 2016 r. inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu Oddział Piła prowadząc czynności kontrolne na obwodnicy miasta Piła, na drodze krajowej nr 10/11 zatrzymali do kontroli zespół pojazdów składający się z ciągnika siodłowego oraz specjalistycznej naczepy do przewozu piskląt należący do przewoźnika węgierskiego.

Kontrola dokumentów okazanych przez kierowców wykazała, że firma węgierska wykonywała przewóz żywych piskląt w ilości 78000 sztuk z Polski do Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji. Kierowcy nie posiadali w pojeździe i nie okazali do kontroli ważnego wypełnionego zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydanego przez ministra właściwego do spraw transportu wymaganego przy przewozie z Polski do krajów trzecich. Wymóg posiadania powyższego zezwolenia wynika z ustaleń komisji mieszanej przedstawicieli rządów Polski i Węgier.

W związku z brakiem wymaganego zezwolenia zespół pojazdów został skierowany na parking wyznaczony przez Starostę Pilskiego, do momentu ustania naruszenia. Od przewoźnika pobrano kaucję na poczet kary pieniężnej w kwocie 10.000 zł oraz wszczęto postępowanie administracyjne.

wegierska_ciezarowka_z_piskletami_2 wegierska_ciezarowka_z_piskletami_3