Węgier wiózł przez Polskę tytoń, czyli 5 tys. zł kary dla kierowcy, 20 tys. dla firmy i celna blokada auta

tyton_z_wegier_niezgloszony_1

Nowe reguły dotyczące przewozu „towarów wrażliwych” wpędziły węgierskiego przewoźnika oraz jego kierowcę w niemałe problemy. Nowa Scania serii R przejeżdżała przez Polskę tranzytem, przewożąc do Niemiec susz tytoniowy. Problem jednak w tym, że ładunek nie został zgłoszony do polskiego systemu monitorowania i tym samym nie miał numeru referencyjnego. A to oznaczało wiele tysięcy oraz unieruchomienie pojazdu przez służbę celną.

Oto komunikat WITD Wrocław:

18 listopada 2017 roku około godz. 9:00 na 156 km autostrady A4, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu, zatrzymali do kontroli pojazd członowy marki Scania wraz z naczepą marki Krone, kierowany przez obywatela Węgier.

Pojazdem wykonywany był międzynarodowy transport drogowy rzeczy – przewóz suszu tytoniowego grubo mielonego w ilości 8490 kg netto z Węgier do Niemiec, zapakowanego w kartonach.. Każdy z 106 kartonów zawierał około 80 kg suszu tytoniowego.

W ramach posiadanych ustawowych kompetencji, inspektorzy transportu drogowego podczas kontroli ustalili, iż przewożony towar akcyzowy powinien być objęty procedurą zgłoszenia jego przewozu.

Jak się okazało, kontrolowany pojazd nie jechał pod zamknięciem celnym. Miał jedynie założoną plombę firmową. Inspektorzy ustalili, iż przewożony ładunek był transportowany celem sprzedaży.

W toku dalszej kontroli inspektorzy ustalili, że przewóz wspomnianego ładunku nie został zgłoszony w ramach systemu monitorowania drogowego przewozu towarów, a kierowca nie posiada stosownego numeru referencyjnego.

Inspektorzy za brak numeru referencyjnego nałożyli na kierującego mandat karny w kwocie 5 tysięcy złotych oraz wezwali na miejsce kontroli funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej celem przeprowadzenia dalszych czynności administracyjnych.

Na kontrolowany pojazd zostały założone zamknięcia celne. Pojazd skierowano na wyznaczony przez KAS parking celem zabezpieczenia naczepy i ładunku.

Na przewoźnika za niedokonanie zgłoszenia przewozu towaru, została nałożona kaucja w wysokości 20 tysięcy złotych.

tyton_z_wegier_niezgloszony_2