Weekend na parkingu we Francji nadal zakazany – hiszpańscy kierowcy dostali mandaty na 2300 euro

elektryczne_renault_serii_d_test_perfumy_1

„Uniwersytet parkingowy” od dłuższego czasu utrzymuje, że francuski zakaz odbywania 45-godzinnej przerwy w kabinie został zniesiony. Prawda jest jednak taka, że od kiedy przepisy wprowadzono, nigdzie nie znalazłem nawet wzmianki o ich zniesieniu, o czym zresztą kilkukrotnie wspominałem. Co więcej, hiszpańska organizacja Lextransportgrupo, oferująca wsparcie dla firm transportowych, poinformowała właśnie o karach nakładanych na kierowców właśnie za spędzanie weekendu w kabinie.

Francuskie służby kontrolujące miały sprawdzać czas pracy hiszpańskich kierowców, a następnie zażądać od nich potwierdzenia na spędzenie 45-godzinnej przerwy poza kabiną ciężarówki, w postaci chociażby rachunku z hotelu. Kto takiego potwierdzenia okazać nie potrafił, ten musiał liczyć się z karą w wysokości 2300 euro. To swoją drogą niewiele w stosunku do maksymalnego wymiaru kary, który Francuzi ustalili tutaj na 30 tys. euro i nawet rok we więzieniu dla przewoźnika lub osoby organizującej pracę kierowcy.

Przypomnijmy, że podobny zakaz wprowadzono w ubiegłym roku także do belgijskich przepisów krajowych, a informacje coraz częstszych o karach nakładanych z jego tytułu prezentowałem TUTAJ. Warto też przypomnieć, że już wkrótce powyższy zakaz Francuzi chcą połączyć z pensją minimalną, o której wczoraj informowałem TUTAJ.